• — Trzeba pamiętać, że te ponad 60 mln zł to koszty szacunkowe. Moim zdaniem po przetargu znacznie spadną, oceniam, że nawet do 40 mln zł — mówi prezes Andrzej Pilot.
    — Trzeba pamiętać, że te ponad 60 mln zł to koszty szacunkowe. Moim zdaniem po przetargu znacznie spadną, oceniam, że nawet do 40 mln zł — mówi prezes Andrzej Pilot.
26.08.2015

16 mln zł na bombę ekologiczną

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dał promesę na dotację dla powiatu tarnogórskiego na kolejny etap likwidacji toksycznych związków znajdujących się na terenie Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Chodzi o unieszkodliwienie 153 tys. metrów sześciennych odpadów. — To zupełnie rozwiązywałoby problem niebezpiecznych substancji znajdujących się na terenie należącym do skarbu państwa, powstałych w czasie działalności zakładów — mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Likwidacja zwałowiska nr 4, 4a i 6 oraz zakończenie wyburzeń, rekultywacji zwałowisk i obszaru zakładowego na terenie byłych Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry" szacunkowo kosztowałoby ponad 60 mln zł. Termin prac zaplanowano na lipiec 2015 r.-październik 2018 r. Promesa WFOŚiGW dotyczy 16 mln 772 tys. zł, środki na 2015 r. to ponad 1 mln zł. — Warunkiem otrzymania przez powiat dotacji jest przedłożenie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie zadania w wysokości dwóch trzecich szacunkowych kosztów. To ponad 43,5 mln zł. Drugi warunek to przedstawienie projektu inwestycji, za którego przygotowanie musi zapłacić powiat — mówi prezes Pilot. — Trzeba pamiętać, że te ponad 60 mln zł to koszty szacunkowe. Moim zdaniem po przetargu znacznie spadną, oceniam, że nawet do 40 mln zł. Natomiast warto zabiegać o dokończenie tej likwidacji także z tego powodu, że odzyskamy 19 hektarów, które mogą zostać przeznaczone pod działalność gospodarczą, a wiem, że zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest zainteresowany tym terenem.

Likwidacja zwałowisk odpadów, które pozostały po produkcji materiałów chemicznych, trwa od kilkunastu lat. Przedsięwzięcie jest prowadzone etapami. Ostatni, który zakończył się w 2011 roku, miał na celu unieszkodliwienie co najmniej 72 tys. m sześc. odpadów niebezpiecznych oraz dokończenie rekultywacji kwatery K3 Centralnego Składowiska Odpadów. Od tamtego czasu z powodu braku pieniędzy nie prowadzono robót. Dotacja z WFOŚiGW daje szansę na ich wznowienie.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.