•  
      Fot. Jarosław Myśliwski
30.01.2019

20 tysięcy metrów kwadratowych po termomodernizacji

Przedsięwzięcie robi wrażenie. Termomodernizacja dotyczy hal produkcyjnych o powierzchni 20 tys. m kw. Zakłady Aparatury Chemicznej “Chemet” z Tarnowskich Gór otrzymały na ten cel 3 mln 874 tys. zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pieniądze przeznaczono na przebudowę i termomodernizację dachów oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania i oświetlenia w zespole hal produkcyjnych przy ul. Zagórskiej w Tarnowskich Górach, która zakończyła się w listopadzie 2018 roku. Przebudowy zajęła 12 miesięcy. Chemet przygotowuje się do dalszej modernizacji dachów na zakładzie przy Zagórskiej. Są to hale przygotowania produkcji.Hale przy ul. Zagórskiej przykryto kiedyś dachami szedowymi, wykonanymi z blachy i szkła zbrojonego. Ich powierzchnia to 20 tys. m. kw. Taka konstrukcja sprawiała problemy. Dachy były nieszczelne, przepuszczały wodę, ale też powodowały duże straty ciepła. Likwidacja dachów szedowych i zamiana na płaskie wiązała się z przebudową szczytów ścian, dospawaniem wzmocnień, wykonaniem zupełnie innych doświetleń. Nowe świetliki w dużo lepszy sposób doświetlają halę produkcyjną, zamontowano tam także oświetlenie ledowe. Zupełnie inne jest docieplenie dachu. Został przykryty membraną, która pod wpływem ciepła się rozciąga. – Ma bardzo dobre właściwości plastyczne. Sprawdziliśmy to rozwiązanie w halach przy ul. Sienkiewicza. Są tam suwnice, które jeżdżąc, powodują, że budynek pracuje, a mimo tego nie ma pęknięć na dachu, tak jak przy tradycyjnych rozwiązaniach. Jako docieplenie zastosowano styropian, od spodu blachę. Taki układ warstw pozwala osiągnąć wymagane wskaźniki przepuszczalności ciepła. Ich spełnienie pozwala aplikować do WFOŚiGW o pożyczkę – powiedział nam prezes Ireneusz Popiół, gdy latem ubiegłego roku wymieniano dach.

Koszt inwestycji związany z przebudową dachu i wszystkich instalacji budynków przy Zagórskiej to 6 mln 670 tys. zł. Preferencyjna pożyczka z WFOŚiGW przekracza 3 mln 870 tys. zł.

Wcześniej roboty ze wsparciem WFOŚiGW prowadzono w chemetowskich budynkach przy ul. Sienkiewicza. Projekty były realizowane przez kilkanaście lat, etap po etapie termomodernizowano zakład, rozpoczynając od hal produkcyjnych, kończąc na budynku biurowym. Modernizacji poddano dachy, docieplono ściany, wymieniono okna, wykonano nowe instalacje wentylacyjne, elektryczne, oświetleniowe.

Po osiągnięciu efektu ekologicznego po każdym etapie Chemet występował o umorzenie połowy pożyczki, a pieniądze przeznaczał na kolejną inwestycję ekologiczną.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 5/2019 z 29.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.