•   Wyspecjalizowanym pracownikom urząd proponuje zasadnicze wynagrodzenie w wysokości 2800-3000 zł brutto. Według portalu Onet Biznes wynagrodzenie nowego pracownika Lidla wynosić ma 2550-3300 zł brutto.
      Wyspecjalizowanym pracownikom urząd proponuje zasadnicze wynagrodzenie w wysokości 2800-3000 zł brutto. Według portalu Onet Biznes wynagrodzenie nowego pracownika Lidla wynosić ma 2550-3300 zł brutto. Fot. Hanna Kampa
26.11.2017

2150 zł dla inspektora w urzędzie

W ostatnich tygodniach Urząd Miejski w Tarnowskich Górach poszukiwał dwóch inspektorów. Każdemu z nich stawiał szerokie wymagania, oferując przy tym 3000 zł brutto pensji. To ok. 2150 zł “na rękę”. Fachowcy w branży mówią wprost: taki pracownik powinien zarabiać przynajmniej 4400 zł brutto.

W urzędzie trwa rekrutacja na stanowiska inspektora do wydziału gospodarki lokalowej oraz inspektora do biura zamówień publicznych. Wymagania stawiane kandydatom są bardzo wysokie. Oczekuje się od nich między innymi wyższego wykształcenia i trzyletniego doświadczenia zawodowego. Inspektor w wydziale lokalowym musi mieć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi i do nadzorowania inwestycji. Poza tym musi należeć do izby inżynierów budownictwa i mieć ubezpieczenie OC. Obydwaj kandydaci muszą znać ustawy i kodeksy – ogłoszenia wymieniają trzy dla każdego ze stanowisk. Są to wymogi niezbędne, które spełniać musi kandydat.

Takim wyspecjalizowanym pracownikom urząd proponuje zasadnicze wynagrodzenie w wysokości 2800-3000 zł brutto w zależności od doświadczenia zawodowego. Przy czym w ogłoszeniu zaznaczono, że do wynagrodzenia należy doliczyć dodatek za wysługę lat. Po 5 latach pracy (także w poprzednich firmach) to dodatek 5 proc., czyli ok. 110 zł "na rękę". Z rankingu zarobków wynika, że podobne wypłaty otrzymują pracownicy supermarketów. Na początku roku portal Onet Biznes informował, że wynagrodzenie nowego pracownika Lidla wynosić ma 2550-3300 zł brutto. Po dwóch latach pracy ma rosnąć do kwot 3000-3800 zł brutto.

Powyższe oferty pracy z tarnogórskiego urzędu przedstawiliśmy specjalistce Agencji Pracy i Opiekunek A&J Partners i zapytaliśmy, czy proponowane wynagrodzenie dla przyszłych inspektorów nie jest za niskie: – Najczęściej inspektor w urzędzie zarabia ok. 3200 zł brutto wg tzw. mediany zarobków. Gdy jednak wziąć pod uwagę wymogi, jak np. wyższe wykształcenie, doświadczenie zawodowe, uprawnienia, wówczas mediana utrzymuje się w zakresie 4402-5404 zł brutto. Kwota 3000 zł brutto uznawana jest za stawkę "zdecydowanie poniżej rynku" i inspektor z takim wynagrodzeniem znajduje się w grupie najgorzej zarabiających, gdzie ponad 90 proc. osób zarabia więcej od proponowanej kwoty – komentuje specjalistka ds. rekrutacji z Agencji Pracy A&J Partners Aleksandra Ciesielska.

Specjalistka podkreśla przy tym, że wynagrodzenie osób na powyższych stanowiskach w firmach prywatnych jest zwykle wyższe niż w jednostkach państwowych czy samorządowych. Dodaje przy tym, że praca w urzędzie również ma swoje atuty, takie jak stabilność zatrudnienia i jasne warunki płac.

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 47/2017 z 28.11.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.