12.08.2019

6 sposobów jak kupić tanią polisę na życie

Ubezpieczenie na życie dobrze jest mieć – zabezpieczy nas oraz naszych bliskich na wiele trudnych, życiowych sytuacji. Wielu z nas chciałoby jednak, by zakup polisy nie obciążał zbytnio budżetu domowego.

Jak znaleźć dobrą ofertę, za którą nie przepłacimy? Musimy wiedzieć na co zwracać uwagę, jak oraz gdzie szukać i jaką formę powinna mieć nasza wymarzona polis na życie. Wybór mamy spory, ale decyzja należy do nas. Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na to, by znaleźć dobrą i tanią ofertę.

1 – ustalmy, co jest nam potrzebne

To pierwszy i najważniejszy krok w znalezieniu dobrego ubezpieczenia. Zastanówmy się – na jaką sumę ubezpieczenia chcemy się zabezpieczyć, jakiego rodzaju ochrona nas interesuje. Możemy zdecydować się na ochronę od wypadków komunikacyjnych, chorób nowotworowych czy pobytu w szpitalu. Gdy planujemy wakacje – warto zorientować się czy wybrany przez nas ubezpieczyciel uwzględnia ochronę na wypadek ukąszenia przez kleszcza lub pogryzienie przez zwierzęta.

W przypadku rozszerzeń chorobowych – jeśli decydujemy się na umowę dodatkową, która ma nas chronić na wypadek konkretnych zachorowań – zastanówmy się jak duże jest ryzyko wystąpienia konkretnych problemów zdrowotnych. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale pewne kłopoty ze zdrowiem mogą dotyczyć nas bardziej niż innych.

Przykładowo – jeśli palimy papierosy i mamy nawet niedużą nadwagę – ryzyko zachorowania na raka płuc lub zawał serca jest zdecydowanie wyższy niż u naszych rówieśników, którzy zdrowo się odżywiają i regularnie uprawiają sport. Warto również przeanalizować choroby występujące w rodzinie – pewne predyspozycje dziedziczymy po naszych rodzicach.

Podobną analizę możemy wykonać w zakresie wypadków – zastanówmy się jakie ryzyko przejawia nasze miejsce pracy, ile czasu codziennie zdarza nam się poświęcić na dojazd do miejsca zatrudnienia, ile czasu w ogóle spędzamy w środkach komunikacji.

2 – wybierzmy rodzaj polisy

Mamy wiele możliwości w zakresie ubezpieczeń na życie, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Możemy wybrać np.:

- Ubezpieczenie indywidualne,

- Ubezpieczenie grupowe,

- Ubezpieczenie oszczędnościowe,

- Ubezpieczenie inwestycyjne,

- Ubezpieczenie rodzinne.

Ważne jest to, jak chcemy zbudować swoją ochronę i dla kogo. Jeśli zależy nam na tym, aby nasza ochrona obejmowała również członków rodziny – najlepiej zdecydować się będzie na polisę rodzinną. W skład takiej polisy może wejść kilka osób o zupełnie różnych potrzebach.

Ubezpieczenie indywidualne różni się od grupowej polisy – przede wszystkim zakresem ochrony i sumą ubezpieczenia. W przypadku, gdy zależy nam na wysokiej sumie ubezpieczenia – zdecydujmy się na polisę indywidualną, gdzie sami ustalamy jaka to ma być kwota. Gdy chcemy w taniej cenie otrzymać kompleksową ochronę warto zorientować się czy w miejscu naszej pracy może zakupić ubezpieczenie grupowe, jednak należy pamiętać, że odszkodowania będą niższe niż w przypadku polisy indywidualnej.

Gdy zależy nam na oszczędnościach – możemy wybrać polisę oszczędnościową, która pomoże nam uzbierać konkretną sumę na określoną przyszłość, z kolei – ubezpieczenie inwestycyjne będzie dobre dla tych osób, które chcą oprócz ochrony – inwestować swoje środki finansowe.

3 – porównajmy oferty

Największy błąd, jaki możemy popełnić przy wyborze ubezpieczenia, to zakup pierwszej znalezionej oferty. Niech atrakcyjna cena i korzystne warunki nas nie zgubią – ofert na polskim rynku ubezpieczeniowym jest dziś naprawdę wiele, w związku z czym zawsze znajdziemy coś tańszego lub w tej samej cenie, a z lepszym zakresem ochrony. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie ranking ubezpieczeniowy i znaleziona tam polisa na życie (np. w rankomat.pl), dzięki czemu poznamy ocenę specjalistów, samodzielnie dokonamy porównania i znajdziemy wiele korzystnych rozwiązań.

4 – nie odkładajmy zakupu polisy na później

Tanie ubezpieczenie to ubezpieczenie, które kupujemy teraz. Odkładanie decyzji na później („po wakacjach”, „jak skończę remont domu”, „od Nowego Roku”) nie jest dobrym rozwiązaniem. Z każdym kolejnym rokiem zwiększa się nasze ryzyko zachorowania oraz śmierci, co uwzględnia ubezpieczyciel. Czasem jeden rok różnicy może mieć duży wpływ na cenę naszej składki miesięcznej.

5 – zachowajmy zdrowy rozsądek

Najlepsza jest maksymalna ochrona, chyba każdemu z nas na takiej zależy. Po co nam jednak umowa dodatkowa dotycząca wypadków, jeśli pracujemy w domu, nie posiadamy prawa jazdy, a komunikacją miejską jeździmy bardzo rzadko? Wybierajmy te umowy dodatkowe, które mogą mieć faktycznie wpływ na nasze życie i uchronią nas od realnych sytuacji.

6 – nie podejmujmy decyzji pochopnie

Zbyt szybka decyzja sprzyja przepłaceniu za ubezpieczenie. Wydawać nam się może, że znaleźliśmy najlepsze rozwiązanie na ochronę naszego życia i zdrowia. Zanim jednak przejdziemy do zakupu – sprawdźmy dokładnie Ogólne Warunki Umowy, ograniczenia odpowiedzialności czy czas karencji. Może okazać się, że umowa jest skonstruowana tak niekorzystnie dla nas, że nie ma sensu jej zawierać. Nie odkładajmy zakupu ubezpieczenia na później, jednak tak poważnej decyzji nie podejmujmy w jeden dzień. Dokonajmy porównania, analizy swoich potrzeb, dopasujmy rodzaj ochrony do siebie. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i inwestowania w niewłaściwy produkt.

TEKST REKLAMOWY


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.