•  Zdjęcie poglądowe.
     Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay
26.02.2020

655 zarzutów za fałszowanie recept

20 lutego lekarz Patryk T. usłyszał 655 zarzutów poświadczenia nieprawdy. Chodzi o wypisywanie recept na refundowane leki, z których korzystały osoby nie mające do tego prawa. Narodowy Fundusz Zdrowia miał na tym stracić ponad 100 tys. zł.

Postępowanie toczy się w Prokuraturze Rejonowej w Tarnowskich Górach, ma się zakończyć do końca tego miesiąca. W latach 2013-2015 w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lekarz miał wypisywać fałszywe recepty na refundowane leki. Zarzuca mu się, że wykorzystywał dane osób, które nie miały o tym pojęcia, najczęściej swoich pacjentów.

W efekcie NFZ zwracał część kosztów zakupu leków na podstawie fałszywych recept, z których korzystały nieuprawnione do tego osoby. Kiedy pracownicy funduszu zorientowali się, że coś jest nie tak, zawiadomili organy ścigania. W sumie NFZ mógł stracić na procederze Patryka T. ponad 100 tys. zł.

Justyna Rzeszut-Sieńkowska, kierownik piekarskiego ośrodka prokuratury, podkreśla, że piekarscy policjanci wykonali tytaniczną i mrówczą pracę, mieli do przesłuchania kilkaset osób. – Musieli między innymi potwierdzić, czy osoba, na którą wypisano receptę faktycznie potrzebowała leku i to w określonym czasie – dodaje Rzeszut-Sieńkowska. Mogło być bowiem tak, że ktoś zażywał dany lek, ale tylko przez jakiś czas, a lekarz dalej wypisywał recepty na jego nazwisko.

Patryk T. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Złożył wniosek o zapoznanie się ze zgromadzonymi materiałami. Postępowanie powinno się zakończyć w tym miesiącu i akt oskarżenia niebawem trafi do sądu. Lekarzowi grozi do 8 lat więzienia.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 8/2020 z 25.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.