•  Jedną z potraw była sarnina, do której podano kaszę jaglaną ugotowaną na sucho z wytopionymi skwarkami ze słoniny dzika.
     Jedną z potraw była sarnina, do której podano kaszę jaglaną ugotowaną na sucho z wytopionymi skwarkami ze słoniny dzika. Fot. Jarosław Myśliwski
14.03.2019

72 godziny bejcowania. Dziczyzna wymaga cierpliwości

To kuchnia tradycyjna polska, ale zapomniana. Próbowano ją przypomnieć na warsztatach kulinarnych, które odbyły się w tarnogórskim Gastronomiku.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach prowadzi wspólnie z Nadleśnictwem Brynek projekt "Dobre, bo z lasu". W październiku ubiegłego roku uczniowie zmagali się w konkursie na dania bezmięsne przygotowane z wykorzystaniem darów lasu. I zaskoczyli jury. Potrawy nie…


Artykuł ukazał się w GWARKU 11/2019 z 12.03.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.