•  Tour de Pologne to kolarskie święto, ale i ogromne wyzwanie dla organizatorów i miast gospodarzy.
     Tour de Pologne to kolarskie święto, ale i ogromne wyzwanie dla organizatorów i miast gospodarzy. Fot. Hanna Kampa
03.08.2018

75. Tour de Pologne - wielki wyścig i duże utrudnienia

W niedzielę, 5 sierpnia Tarnowskie Góry będą areną startu II etapu 75. Tour de Pologne. Kolarze przejadą praktycznie przez całe miasto, będzie też można kibicować im w Zbrosławicach, Ptakowicach, Nowym Chechle, Świerklańcu i Piekarach Śląskich. W tym dniu kierowcy musza być wyrozumiali, bo utrudnienia będą spore.

W czasie tegorocznej edycji wyścig przejedzie aż przez 10 tarnogórskich dzielnic. Dlatego trzeba liczyć się z utrudnieniami praktycznie w całym mieście, a szczególnie w ścisłym centrum. Start honorowy zaplanowano na godz. 15.25 na Rynku, a start ostry o godz. 15.30. Kolarze pokonają 32-km pętlę. Ulice przez które przejdzie wyścig - w Tarnowskich Górach i w Zbrosławicach – będą wyłączone z ruchu od ok. godz. 15.00 do 16.30. Wszystkie ulice udrożnione będą od godz. 16.30 oprócz Sobieskiego. Dla bezpieczeństwa dla kolarzy i publiczności całkowity zakaz parkowania (pod rygorem odholowania) obowiązywał będzie na drogach przez które przejedzie wyścig.

Utrudnienia będą praktycznie w obrębie całych Tarnowskich Gór. Szczególne dotyczyć będą one: DK 11, DK 78, dróg powiatowych: Piłsudskiego, Grzybowej, Kościelnej, Ks. Płonki, Powstańców Warszawskich, Starowapiennej, Wiejskiej, Janasa, Pyskowickiej, dróg w gminie Zbrosławice: ul. Wolności, Oświęcimska, Wyzwolenia, pozostałych dróg powiatowych: Repeckiej, Witosa, Żeromskiego, Bytomskiej i Częstochowskiej. Utrudnienia obejmą także drogi gminne: Tuwima, Tołstoja, Opatowicką, Staszica, ks. H. Renka, Waliski, Dolmitów, Szczęść Boże, Staffa, Główną, Podmiejską, Topolową, Hutniczą, Lasowicką, Leśną, Generała Andersa i Siewierską oraz drogi wojewódzkie - 908 przy skrzyżowaniu Siewierskiej i Lasowickiej na Obwodnicy. W ramach małej pętli w ścisłym centrum zablokowana od samego rana do godziny 18.00 będzie ulica Sobieskiego (parkowały będą tutaj pojazdy teamów). Dodatkowo zablokowane będą ulice: Powstańców Śląskich, Opolska do Wyspiańskiego, Wyspiańskiego, Wyszyńskiego, Legionów do Zamkowej, Zamkowa i Krakowska oraz drogi dojazdowe do ul. Sobieskiego: Lelewela, Orzeszkowej, Strzelecka, ks. Józefa Wajdy.

Ulice wyłączone będą z ruchu od godz. 15.00 do 16.30. Wszystkie ulice udrożnione będą od godz. 16.30 oprócz Sobieskiego, która zablokowana będzie do godz. 18.00.

W związku zachowaniem bezpieczeństwa dla kolarzy i publiczności całkowity zakaz parkowania (pod rygorem odholowania) obowiązywał będzie na wszystkich wyżej wymienionych drogach.

Przez gminę Świerklaniec peleton przejedzie ok. godz. 16.18 -16.28. Trasa będzie prowadziła przez Nowe Chechło (ul. Lasowicka) i Świerklaniec (ul. 3 Maja, Główna, Oświęcimska, Parkowa).

Kolarze wjadą do Piekar Śląskich ul. Tarnogórską następnie przejadą ulicami: Bytomską, Ziętka, Papieża Jana Pawła II, Józefską, a potem wjadą do Dobieszowic. Zamknięcia ulic dla ruchu planowane jest ok. godz. 15.45, a otwarcie ok. godz. 16.50. Peleton powtórnie wjedzie do Piekar Śląskich na ul. Sadowskiego i przejedzie ulicami: Przyjaźni, Roździeńskiego, Bednorza, Partyzantów, Oświęcimską, Wyszyńskiego,Karola Miarki i Podmiejską. Te ulice mają zostać zamknięte ok. godz. 16 i ponownie otwarte o godz. 17.20. Na całej trasie trzeba się liczyć w tym dniu z ograniczeniami lub zakazem parkowania.

***

75. edycji Tour de Pologne będą towarzyszyć liczne atrakcje dodatkowe. Najwięcej będzie się działo w Tarnowskich Górach, ale wyścigi i imprezy odbędą się też w pozostałych gminach położonych na trasie wyścigu.

Niedziela 5.08 - rynek tarnogórski, ul. Jana III Sobieskiego

13.00 - Otwarcie miasteczka startowego

14.30 - Prezentacja grup kolarskich

15.30 - Start wyścigu Rynek

19.00 - Kabaret I tyle

20.00 - Koncert zespołu Korek

W Piekarach Śląskich przy Ośrodku Kultury Andaluzja, gdzie będzie miała miejsce premia lotna, zaplanowano imprezę dla dzieci i dorosłych. Początek o godz. 11. W programie: wesołe miasteczko dla dzieci, malowanie twarzy, przejażdżka kultowym maluchem 126p, stoiska z zabawkami i kulinariami, fotobudka. Z kolei dorośli będą mogli uczestniczyć w badaniach wykonywanych przez Fundację ZIKO dla Zdrowia: spirometrii i analizie wieku serca, badaniach cery i znamion,. Będzie okazja zasięgnąć porad kosmetycznych i farmaceutycznych oraz zmierzyć ciśnienie. Planowany przejazd peletonu nastąpi w okolicy godz. 17. A impreza potrwa do godz. 19.

Z kolei gmina Zbrosławice po raz kolejny organizuje konkurs na najciekawsze zdjęcie związane z 75. Tour de Pologne. - Liczymy na pomysłowość i inwencję mieszkańców. To nie muszą być fotografie samych kolarzy czy wyścigu, ale też kibiców, strefy kibica, udekorowanych posesji – tłumaczy Wojciech Kretek z Urzędu Gminy w Zbrosławicach. Zdjęcia można przesyłać po imprezie na adres e-mailowy: wiesci@zbroslawice.pl. Kolarze przejadą przez część Zbrosławic i Ptakowic. Tuż po peletonie, na ul. Oświęcimskiej w Zbrosławicach odbędzie się miniwyścig kolarski dla dzieci.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 30/2018 z 31.07.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.