• Fot. Hanna Kampa
16.11.2016

800 tys. zł dla Kalet

Prawie 800 tys. zł otrzymają Kalety z funduszy norweskich na modernizację budynku magistratu.

Cały projekt jest warty około 1 mln zł. Za te pieniądze zostanie wymienione oświetlenie w budynku na ekologiczne, zamontowana instalacja wentylacyjna z mechanizmem odzysku ciepła, gruntowa pompa ciepła i klimatyzacja. – Przetarg ogłosimy na przełomie roku. Roboty muszą zostać zakończone do końca kwietnia – mówi burmistrz Klaudiusz Kandzia. – Do końca listopada będzie znany wynik naboru projektów na instalacje fotowoltaiczne i jeżeli z tego źródła uda się uzyskać pieniądze na montaż farmy fotowoltaicznej na dachu urzędu, to będzie to najbardziej efektywny pod względem zużycia energii budynek w mieście.

Wiosną zakończyła się trwająca rok termomodernizacja kaletańskiego magistratu. W wybudowanym w latach 50. budynku ocieplono ściany i dach, wymieniono część stolarki, dwa kotły, zamontowano cztery kolektory słoneczne. Zgodnie z założeniami uśredniony wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię ma zmniejszyć się czterokrotnie. Podobnie z wartością energii dostarczanej do budynku.

Termomodernizacja kosztowała prawie 850 tys. zł. Z tego 585 tys. zł. miasto uzyskało z funduszy norweskich.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 46 z 15.11.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.