25.01.2016

800 tys. zł dla rolników

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydował o przekazaniu 800 tys. zł dotacji na wapnowanie kwaśnych i bardzo kwaśnych gleb. W latach 2011-2015 ze środków funduszu na zakup nawozów wapniowych wydano około 5,8 mln zł.

Wapnowanie gleb przeciwdziała nagromadzeniu metali ciężkich w ziemi i ma wpływ na jakość roślin uprawnych, a w efekcie na zdrowie konsumentów. Niestosowanie tego zabiegu może się skończyć tym, że rolnik nie będzie mógł sprzedać swoich plonów. W tym roku fundusz przeznaczył 800 tys. zł na dofinansowanie wapnowania. Zainteresowani rolnicy powinni kontaktować się w tej sprawie ze Śląską Izbą Rolniczą.

Jeszcze kilka lat temu możliwość takiego dofinansowania była kwestionowana przez ministerstwo rolnictwa. — Uznano, że wapnowanie przynosi efekt ekonomiczny, a nie antropogeniczny. Batalia trwała półtora roku. Fundusz zamówił wówczas opracowanie ekspertyzy dotyczącej zakwaszenia gleb w województwie śląskim. Wynika z niej niezbicie, że spadek jakości naszych gleb to m.in. skutek tzw. kwaśnych deszczy — mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zdaniem Grażyny Hołubowicz-Klizy z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach problem zakwaszenia gleb w Polsce jest bardzo poważny. Co jest jego powodem? "Ponad 90 proc. gleb w Polsce wytworzonych jest na kwaśnych skałach, naniesionych przez lodowce. (...) Powstający na skutek oddychania organizmów glebowych CO2 (dwutlenek węgla), w niskich temperaturach koncentruje się w glebie i wpływa na wzrost zakwaszenia. Sprzyjają mu także niektóre naturalne procesy przemian związków organicznych i związków azotu. (...) Inną przyczyną zakwaszenia gleb jest stosowanie nawozów azotowych. (...) Kolejną jest emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu do atmosfery, w wyniku spalania paliw" — napisała w publikacji "Wapnowanie gleb w Polsce".

Jako skutki autorka wymienia – "zmniejszenie przyswajalności składników pokarmowych roślin, zwłaszcza fosforu, magnezu czy molibdenu" oraz gromadzenie się "składników, które stają się niebezpieczne w większych ilościach, przede wszystkim metali ciężkich oraz glinu ruchomego. Nagromadzenie metali ciężkich w glebie, zwłaszcza kadmu i ołowiu, może doprowadzić do ich nadmiernej koncentracji w roślinach. Ich wysoka zawartość dyskwalifikuje rośliny z przeznaczeniem do konsumpcji".

Panaceum na zakwaszenie gleb jest stosowanie nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych. To kosztuje, ale rolnicy mają szansę na otrzymanie dotacji — informuje prezes Pilot.

W latach 2011-2015 ze środków WFOŚiGW w Katowicach na zakup nawozów wapniowych wydano około 5,8 mln zł, które wykorzystano na zakup ponad 75 tys. ton czystego składnika odkwaszającego (CaO) i obsianie ponad 28 tys. ha gruntów rolnych. Przyznane na 2016 r. środki planuje się wykorzystać na zakup około 10 tys. ton czystego składnika odkwaszającego i wysianie nawozu na powierzchni około 3.600 ha.

Jarosław Myśliwski

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.