•  Płaskorzeźba "Skok przez skórę" Alojzego Niedbały.
     Płaskorzeźba "Skok przez skórę" Alojzego Niedbały. Fot. Mieczysław Filak
03.01.2019

Człowiek z pasją, czyli Alojzy Niedbała

Dwa lata temu ustawiono w centrum Tarnowskich Gór pierwszy posążek gwarka wzorowany na rzeźbie figuralnej artysty ludowego Alojzego Niedbały. W ubiegłą Barbórkę ustawiono trzeci w Bobrownikach, gdzie artysta urodził się i mieszkał.

Był żołnierzem II wojny światowej i górnikiem kopalni Bytom, ale niezwykłym. Nie rzeźbił wrębiarką czy kombajnem w pokładach węgla, a dłutkami w drewnie. Potrafił z niego wyczarować zwierzęta, ludzi, świątki przeróżne, a przede wszystkim dawnych gwarków i …


Artykuł ukazał się w GWARKU 1/2019 z 31.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.