•  Afgańczyk ukrył się w ciężarówce.
     Afgańczyk ukrył się w ciężarówce. Fot. SG
13.03.2019

Afgańczyk i Syryjczyk w rękach straży granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Pyrzowicach zatrzymali Afgańczyka, który ukrył się w naczepie ciężarówki. Na lotnisku wpadł Syryjczyk, który podawał się za Bułgara.

Samochód ciężarowy z zaplombowaną naczepą znajdował się w terminalu przeładunkowym w Sławkowie. W środku był mężczyzna, który podawał się za obywatela Afganistanu. Nie miał żadnych dokumentów. Podczas przesłuchania oświadczył, że do naczepy dostał się w Serbii. Pomogli mu przemytnicy, za co zapłacił 5 tys. euro. Chciał dojechać do krajów Europy Zachodniej.

- Obywatelowi Afganistanu przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Przyznał się do zarzucanego mu czynu – informuje mjr Katarzyna Walczak, rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Mężczyzna ma wrócić do Afganistanu. Na razie trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców.

Obywatela Syrii funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na lotnisku w Pyrzowicach 10 marca. Podawał się za obywatela Bułgarii. Przyleciał do Polski z Aten i właśnie w Grecji kupił bułgarski dowód osobisty – za 1 tys. euro. Tyle, że dokument ten widniał w bazach danych jako utracony. Syryjczyk chciał do dołączyć do swojej rodziny w Szwecji.

Cudzoziemcowi został przedstawiony zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Tutaj też wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania go do powrotu do swojego kraju. Do czasu zakończenia tego postępowania przebywać będzie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. (esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.