• W parku Repeckim rośnie, licząca około 200 lat, lipa o koronie kandelabrowej. W połowie lat 90. to drzewo zamierało na skutek obrośnięcia jemiołą. Udało się je uratować i teraz jest pomnikiem przyrody.
    W parku Repeckim rośnie, licząca około 200 lat, lipa o koronie kandelabrowej. W połowie lat 90. to drzewo zamierało na skutek obrośnięcia jemiołą. Udało się je uratować i teraz jest pomnikiem przyrody. Fot. Jarosław Myśliwski
18.07.2017

Ale lipy

Tarnowskie Góry otrzymały dofinansowanie na pielęgnację pomników przyrody. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekazała miastu ponad 16,5 tys. zł. To prawie 80 procent całych kosztów.

Dziewięć drzew, na które fundusz przekazał pieniądze, to lipy. Sześć z nich znajduje się w parku Kunszt, dwie na prywatnych posesjach przy ul. Głównej, jedna w centrum miasta. Kunszt to pomnik przyrody obejmujący starodrzew. Znajduje się w Bobrownikach Śląskich przy ul. Parkowej. Położony jest w pobliżu szybu Rudolphine dawnej kopalni rud ołowiu i srebra Fryderyk. W tym szybie, po długich poszukiwaniach, 16 lipca 1784 r. odkryto złoża rudy ołowiu. Po latach wokół hałdy powstał park dla pracowników kopalni, tutaj odbywały się górnicze festyny. Z pierwotnego drzewostanu zachowały się liczące ok. 200 lat wysokie lipy. Warto dodać, że Kunszt jest jednym z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Prace obejmą cięcia sanitarne, usuwanie jemioły i montaż stalowych wiązań konarów, zabezpieczających przez rozłamaniem się drzew – mówi Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 29 z 25.07.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.