17.06.2019

Aresztowano księdza. Jest podejrzany o pedofilię

W sobotę, 15 czerwca aresztowano na trzy miesiące proboszcza parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim.

- W sobotę zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu Waldemara C. - na trzy miesiące – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Przeszukano plebanię. Zabezpieczono sprzęt komputerowy księdza.

Ksiądz usłyszał prokuratorskie zarzuty podejrzenia popełnienia przestępstw o charakterze seksualnym. Jak informuje rzecznik, jeden dotyczy dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec małoletniego w wieku poniżej 15 lat, kolejny - dopuszczenia się innych czynności seksualnych na skutek nadużycia stosunku zależności. Ofiarą jest jedna osoba, prawdopodobnie ministrant, tyle że do zabronionych czynów dochodziło, kiedy był nieletni i kiedy już ukończył 15 lat. Jest też zarzut prezentowania dwóm małoletnim treści pornograficznych.

Dla dobra śledztwa prokuratura nie udziela informacji, kto zgłosił podejrzenie popełnienia przestępstw, jakie wyjaśnienia złożył zatrzymany duchowny i czy przyznał się do winy, ani o tym, czy ofiar może być więcej.

Do sprawy odniosła się już Kuria Diecezjalna w Gliwicach. Na jej stronie internetowej pojawił się komunikat: „Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich. Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy”.

(esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.