• W ramach letniej barbórki w sobotę na tarnogórskim rynku wystąpi m.in. zespół Krzikopa, grający elektro-folk .
    W ramach letniej barbórki w sobotę na tarnogórskim rynku wystąpi m.in. zespół Krzikopa, grający elektro-folk . Fot. Archiwum zespołu
11.07.2018

Barbórka, teatr, a może darmowa hala?

Barbórka w lipcu? Czemu nie. Program zapowiada się całkiem nieźle. Do tego widz może stać się artystą... Ambitną rozrywkę proponuje Stowarzyszenie Góry Kultury. W sobotę zaprasza na pierwsze Teatralne Parkowanie.

Organizatorzy letniej barbórki nawiązują do bergfestu, czyli górniczego święta obchodzonego w Tarnowskich Górach już pod koniec XVIII wieku – właśnie w połowie lipca. W tym miesiącu mija też pierwsza rocznica wpisania pogórniczych zabytków miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Program zapowiada się ciekawie. Nie tylko to, co zaplanowano na scenie, ale i atrakcje dodatkowe, np. warsztaty kowalskie, witrażowe, malowanie porcelany, jarmark śląskiego rękodzieła. Nudno na pewno nie będzie. W trakcie pokazu współczesnej mody nie zabraknie elementów tarnogórskich. A śląska potańcówka to nie tylko muzyka na żywo, ale i nauka tańca. To niektóre sobotnie propozycje.

Niedziela to m.in. koncert na 100 pyrlików Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej. Kto chce, może zabrać na niego młotek. Może nim na czymś zagra? A wisienką na torcie ma być koncert Pogodno i Hajle Silesia, w poszerzonym składzie, w którym nie zabraknie tarnogórzanki Ani Brachaczek. Widzowie mogą zabrać własne instrumenty i dołączyć do górniczo-hutniczej orkiestry dętej.

Amatorzy podróży w przeszłość w niedzielę o godz. 14 powinni się zjawić w parku Kunszt, gdzie po raz kolejny świętowana będzie rocznica odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine w 1784 r. Założono tam Królewską Kopalnię Fryderyk, uruchomiono pierwszą w regionie maszynę parową.

Stowarzyszenie Góry Kultury postawiło na teatr. W sobotę rusza projekt Teatralne Parkowanie. W tarnogórskim miejskim parku będzie można zobaczyć plenerowe spektakle. Czy tarnogórzanie w wakacyjne soboty wybiorą ambitniejszą rozrywkę? Można mieć wątpliwości, ale miejmy nadzieję, że to obawy na wyrost i publiczność dopisze. Pierwszy test – muszla koncertowa, 14 lipca godz. 21 i "Carmen Funebre" poznańskiego Teatru Biuro Podróży.

W powiecie też można znaleźć propozycje lekkie i bardziej ambitne. W sobotę w Świniowicach organizowane jest V Święto Pieczenia Chleba. Nie zabraknie chleba na liściu kapusty wypiekanego w piekarnioku, a na scenie pojawią się Blue Party i Mirek Szołtysek. Zupełnie inna propozycja to Festiwal Reginae Silesiae Gloria. W niedzielę o godz. 17 w piekarskiej bazylice na organach zagra Marcin Armański.

I jeszcze propozycja dla tarnogórzan, którzy chcieli skorzystać z hali sportowej, ale ceny były dla nich zbyt wysokie. Od poniedziałku do piątku w godz. 16-18 mogą za darmo wyżywać się sportowo na arenie głównej. Wymagana jest rezerwacja – tel. 32-393-39-51.

Agnieszka Reczkin


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.