• Zdobycie tytułu wicemistrza Polski do lat 16 to najnowsze osiągnięcie mistrza FIDE Bartłomieja Niedbały.  
    Zdobycie tytułu wicemistrza Polski do lat 16 to najnowsze osiągnięcie mistrza FIDE Bartłomieja Niedbały.   Fot. dzięki uprzejmości Rafała Niedbały
25.03.2020

Bartek Niedbała szachowym wicemistrzem Polski

Mieszkaniec Miedar Bartłomiej Niedbała zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów do lat 16. Mistrzostwa kraju juniorów i juniorek do lat 16 i 18 w szachach klasycznych odbyły się od 6 do 13 marca w Szklarskiej Porębie.

Łącznie w zawodach uczestniczyło ponad 170 chłopców i dziewczyn z całej Polski, zakwalifikowanych z poszczególnych województw. Mistrzostwa planowano rozegrać na dystansie 9 rund, jednak w związku z decyzją premiera RP o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób, Polski Związek Szachowy podjął decyzję o ich wcześniejszym zakończeniu, a o kolejności zajętych miejsc zadecydowały wyniki po VIII rundzie.

Bartek Niedbała jest uczniem I klasy Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach – kierunek technik logistyk. Jeszcze nie tak dawno był zawodnikiem Strzybniczanki Tarnowskie Góry, obecnie reprezentuje UKS Pionier Jastrzębie Zdrój. W ośmiu rundach rozegranych podczas mistrzostw utalentowany miedarzanin uzyskał 6 punktów. Mistrzem kraju został Tymon Czernek, zawodnik LKSz GCKiP Czarna, który zdobył o pół punktu więcej.

Srebrny medal mistrzostw Polski gwarantuje Bartkowi prawo startu w mistrzostwach świata lub Europy, które planowane są odpowiednio na wrzesień i październik 2020 r. w Rumunii i Turcji. Bartek jest też wicemistrzem Polski juniorów w szachach szybkich i brązowym medalistą w szachach błyskawicznych. W 2019 r. – grając w krajowych turniejach, między innymi w Warszawie, Polanicy-Zdroju, Krakowie oraz zagranicznych, w Luksemburgu, czeskich Pardubicach, Budapeszcie oraz w Mistrzostwach Europy Juniorów w Bratysławie – uzyskał ponad 2300 punktów rankingu międzynarodowego ELO, przez co otrzymał tytuł szachowego mistrza FIDE (w skrócie FM – od ang. FIDE Master), nadawany przez Międzynarodową Federację Szachową od 1978 r. Jego celem na kolejne lata jest zdobycie tytułów szachowego mistrza międzynarodowego "IM" (International Master) oraz arcymistrza "GM" (Grandmaster), który jest przyznawany po uzyskaniu rankingu powyżej 2500 pkt. Obecnie Bartek posiada ranking na poziomie 2381 pkt. – informuje Rafał Niedbała, tata wicemistrza Polski.

W związku z pandemią koronawirusa oraz zawieszeniem rozgrywek i turniejów szachowych, aktualnie Bartek trenuje online ze swoim trenerem, indywidualnie ćwiczy debiuty, analizuje grę środkową i końcówki oraz opracowuje różne warianty. Treningowi poświęca ponad 4 godziny dziennie, zaś dzięki transmisjom internetowym i aplikacjom szachowym jak Chess24 czy Chess.com, nawet teraz może obserwować grę online najlepszych szachistów świata, w tym mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena czy swojego ulubionego gracza, Amerykanina Hikaru Nakamury.

Krzysztof Garczarczyk


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.