• Fot. Hanna Kampa
07.11.2017

Będzie nowy dyrektor muzeum

Muzeum w Tarnowskich Górach wkrótce będzie mieć nowego dyrektora. Prawdopodobnie będzie nim Beata Kiszel.

Dotychczasowej dyrektor Zofii Krzykowskiej (68 l.) w październiku skończyła się kadencja. Burmistrz Arkadiusz Czech zdecydował się powierzyć jej dalsze pełnienie obowiązków, jednak nie dłużej niż do końca bieżącego roku.

Do tego czasu ma zostać powołany nowy dyrektor placówki. Zdecydowano, że na to stanowisko nie zostanie ogłoszony konkurs. Magistrat chciałby, by obowiązki od Krzykowskiej przejęła Beata Kiszel, kustosz tarnogórskiego muzeum. W tym celu urząd musi wystąpić o opinię w sprawie kandydatki do Stowarzyszenia Muzealników Polskich - Oddział Śląski. Opinia tego organu jednak nie jest wiążąca. (hm)

Beata Kiszel ukończyła Wydział Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła też podyplomowe studia z historii na Uniwersytecie Śląskim oraz studia muzealnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia z zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Była uczestnikiem polsko-niemieckiego projektu muzealnej edukacji twórczej i badań nad codziennością „Muzeum Otwarte – Antropologia codzienności”.

Z tarnogórskim muzeum związana jest od ponad dwudziestu lat jako pracownik działu naukowo-edukacyjnego. Prowadzi lekcje muzealne dla różnych grup wiekowych.

Aktualnie, w nawiązaniu do 500-lecia Reformacji, współpracując z ks. Sebastianem Mendrokiem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej, prowadzi zajęcia z dziejów protestantyzmu w Tarnowskich Górach.

Przybliża historię miasta na prelekcjach i odczytach. Jest jednym z prelegentów kursu dla przewodników po kopalni zabytkowej, Sztolni Czarnego Pstrąga i po mieście, organizowanym obecnie przez SMZT.

Jest autorką i współautorką wielu wystaw m.in.: „Z czterech stron świata. Kolekcja Katarzyny i Andrzeja Pilotów”, „Motywy mitologii greckiej i rzymskiej w sztuce”, „50 lat temu w Tarnowskich Górach”, „600-lecie Parafii św. Marcina w Starych Tarnowicach”, „Górnośląski strój ludowy”, „Ciebie wzywam w siedmiu ogniach. Żydzi tarnogórscy – historia i obrzędowość”.

Przez 10 lat organizowała konkurs plastyczny „Najpiękniejsza szopka bożnonarodzeniowa”, który kończył się wystawą prezentującą śląskie betlejki.

Bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych promujących historię miasta oraz Muzeum w Tarnowskich Górach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.