•   Organizatorem konferencji był WFOŚiGW w Katowicach, Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowskich Górach i Inkubator Przedsiębiorczości. Uczestników przywitali Klaudiusz Siwiec, Justyna Ślązok oraz Andrzej Pilot.
      Organizatorem konferencji był WFOŚiGW w Katowicach, Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowskich Górach i Inkubator Przedsiębiorczości. Uczestników przywitali Klaudiusz Siwiec, Justyna Ślązok oraz Andrzej Pilot. Fot. Jarosław Myśliwski
09.04.2018

Biały Śląsk i niska emisja

– Cieszę się, że w powiecie tarnogórskim nie tylko zwraca się coraz większą uwagę na problem związany ze złą jakością powietrza, ale i podejmuje realne działania, aby zmienić tę sytuację i walczyć ze smogiem – komentuje Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach. W Pałacu w Rybnej odbył się konferencja “Biały Śląsk - nazwa, która zobowiązuje”.

– Zajmujemy się przede wszystkim smogiem, bo teraz to największy problem ekologiczny. Ale będziemy też mówić o innych zagrożeniach dla środowiska naturalnego. Po wielu dyskusjach doszliśmy do wniosku, że najbardziej istotnym elementem walki z nimi jest podnoszenie świadomości. Dzisiaj pokażemy gdzie jesteśmy, ile nam jeszcze brakuje do Europy, pokażemy, jak smog wpływa na nasze zdrowie – zapowiedział Klaudiusz Siwiec, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach. Chwalił za walkę ze smogiem Tarnowskie Góry, ale też Kalety, Miasteczko Śląskie, Krupski Młyn i Radzionków.

W programie konferencji, która odbyła się 23 marca, znalazły się wystąpienia dotyczące m.in. perspektyw i instrumentów walki ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami środowiska, zanieczyszczenia Białego Śląska na tle Polski i Europy, metody obniżenia poziomu zanieczyszczeń.

Przedstawiono to, co w Tarnowskich Górach zrobiono do tej pory, by obniżyć poziom zanieczyszczeń powietrza. To programy ograniczenia niskiej emisji: etap I w latach 2006 - 2008 obejmujący modernizację źródeł ciepła w 600 gospodarstwach domowych, etap II trwający od 2015 - termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w około 200 gospodarstwach domowych, trwający etap III i III+. Poza tym trwa program termomodernizacji placówek oświatowych, rozpoczyna się program dofinansowania odnawialnych źródeł energii, zainwestowano w zakup taboru komunikacyjnego dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Kupiono 43 nowoczesne autobusy spełniające obowiązujące normy EURO 5 dotyczące czystości spalin oraz 4 hybrydowe spełniające normę spalin 
 EURO 6. W ramach monitoringu jakości powietrza zrealizowano program Hajcujemy nie Trujymy i zakupiono czujniki Airly.

Większość z tych projektów została zrealizowana z pomocą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Istnieje od 25 lat i przez ten czas wydał ponad 8 mld zł na ekologię. Trudno znaleźć duże przedsięwzięcie ekologiczne w województwie śląskim zrealizowane bez wsparcia finansowego funduszu.

Podczas konferencji mówiono o konieczności zwiększenia środków na dopłaty do podłączeń do sieci ciepłowniczej, modernizacji energetycznej budynków, pomp ciepła i fotowoltaiki, ogrzewania elektrycznego i fotowoltaiki, do wymiany pieców na gaz lub pelet. Jedną z nielicznych instytucji dotujących takie przedsięwzięcia jest WFOŚiGW.

Podczas konferencji była mowa o systemie dotacji i pożyczek na preferencyjnych warunkach - niskie oprocentowanie i możliwość umorzenia do 40 proc. kwoty, które powodują, że oferta WFOŚiGW jest o wiele bardziej atrakcyjna od bankowej. Tak przez 25 lat inwestowano w środowisko naturalne, ale też mnożył się kapitał i w tej chwili wartość funduszu to ponad 1 mld 200 mln zł. Dzięki temu może więcej dotować tych, których nie stać na pożyczanie, czy też prowadzą inwestycje szczególnie potrzebne ze względu na interes społeczny. Takim projektem, wprowadzonym po raz pierwszy w Polsce jest program dotacyjny dla osób fizycznych SMOG STOP. Ogólnie w ciągu roku fundusz udziela pożyczek i dotacji w wysokości około 400 mln zł.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 15/2018 z 10.04.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.