•  Od lewej: Henry Hochberg z tłumaczką, Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Arkadiusz Kuzio-Podrucki i prowadzący spotkanie Krzystof Karwat.
  •  Od lewej: Henry Hochberg z tłumaczką, Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Arkadiusz Kuzio-Podrucki i prowadzący spotkanie Krzystof Karwat. Fot. Elżbieta Kulińska
  27.09.2018

  Bohaterowie szlacheckiego weekendu: Hochbergowie

  Za nami V Szlachecki Weekend, którego organizatorem od lat jest Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Gościem honorowym weekendu był hrabia Henry Hochberg z linii na Roztoce, baron na Książu, czyli Jan Henryk XXII.

  Henry Hochberg (rocznik 1991) odwiedził Polskę po raz trzeci. Wcześniej zwiedził m.in. Książ, który, jak mówił, znał z fotografii i obrazów wiszących w domu. Pytany o to, czy wysokie urodzenie w jakiś sposób wpływa na jego codzienne życie, mówił:

  – Na uczelni moje pochodzenie jest często przez profesorów traktowane jako wada. Czują się wręcz dotknięci tym, że mają studenta z tytułami. Jeśli chodzi o znajomych i przyjaciół, to większość z nich wywodzi się z rodzin szlacheckich, chociaż nie wszyscy, bo nie zamykamy się w swoim gronie. Generalnie pochodzenie nie odgrywa już takiej roli jak kiedyś. Wojna spowodowała, że straciliśmy wiele ze szlacheckiej dumy i żyjemy normalnym życiem. Trochę inaczej jest w takich krajach jak Wielka Brytania czy Holandia, gdzie życie jest bardziej sformalizowane. Ale nie u nas.

  Przez kilkaset lat Hochbergowie (nazwisko pisali różnie) byli jednym z najważniejszych śląskich rodów. O ich losach napisał dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Monografia "Hoberg, Hohberg, Hochberg. Trzy nazwiska – jeden ród", wydana została przez Fundację Księżnej Daisy von Pless. Daisy – Angielka, która została żoną Hansa Heinricha XV Hochberga von Pless, dzisiaj nieomal postać kultury masowej, zapisała się w historii jako osoba wyprzedzająca swą epokę. – Czasami wśród sztywnej pruskiej arystokracji powtarzano: "Daisy is crazy". Księżna była tak otwarta, że potrafiła zjednywać sobie ludzi bez względu na ich status społeczny – mówi w wywiadzie dla PAP Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, który był jednym z gości V Szlacheckiego Weekendu w Nakle Śląskim.

  Jeśli nie liczyć armatniej salwy bractwa kurkowego, spotkanie z Henry Hochbergiem inaugurowało szlachecki weekend i było jego najmocniejszym akcentem. Podczas wieczoru otwarta również została wystawa pt. "W salonie hrabiny Laury. Historyczne stroje balowe i wizytowe".

  W sobotę CKŚ zaprosił na spektakl teatralno-muzyczny Opery Śląskiej "Czekając na Chopina", a w niedzielę na rajd rowerowy śladami górnośląskiej szlachty. Przez dwa dni w salach pałacu każdy, kto chciał, mógł wziąć udział we wspólnym budowaniu z klocków Lego różnych obiektów, w tym nakielskiego pałacu.

                                                           ********************

  Arkadiusz Kuzio-Podrucki: - Hochbergowie należą do tych rodów, które mają najdłuższe związki ze Śląskiem. Pierwsze wzmianki na ich temat dotyczą okresu rozbicia dzielnicowego. Faktem jest, że są to wzmianki o postaciach i sławnych, i niesławnych. Pierwsze dotyczą sędziego dworskiego na dworze świdnickim, którego bratanek prawdopodobnie był w otoczeniu księcia Bolesława Rogatki. Księcia nie na darmo nazywano „Rogatką” - przydomek pochodził od „rogatej duszy”. Pytanie brzmi, czy praprzodek naszego dzisiejszego gościa współuczestniczył w łobuzowaniu księcia pana, czy jednak godnie reprezentował szlachetny zawód rycerza? Niestety, dokumenty nie pozwalają tego ustalić. Ja wierzę, że od początku przedstawiciele rodu byli szlachetni. Faktem jest, że gdy doszło do bitwy pod Legnicą, czyli w połowie XIII wieku, Hochbergowie żyli na tych ziemiach i uważali, że tutaj jest ich dom.

  Elżbieta Kulińska


  Artykuł ukazał się w GWARKU 39/2018 z 02.10.2018

  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.