•  
     
26.08.2015

Bombowa promesa

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zatwierdziła promesą na dotację dla powiatu tarnogórskiego na kolejny etap unieszkodliwienia toksycznych związków znajdujących się na terenie Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Kwota to 16 mln 700 tys. zł.

— Teraz, żeby skorzystać z pieniędzy, zarząd powiatu tarnogórskiego musi spełnić dwa warunki: przedstawić dokumenty wskazujące drugie źródło finansowania oraz przedstawić projekt budowlany na inwestycję. Ma na to czas do końca września — mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Co do pierwszego warunku, 29 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się spotkanie w tej sprawie. — Na pewno zabezpieczenie odpadów po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach zostało zgłoszone do Kontraktu Terytorialnego i jest to jedyny duży projekt środowiskowy. Jego wartość oszacowano na 120 mln zł. Natomiast nie można przesądzać, że za środki zagraniczne można zrealizować tę inwestycję, tego póki co nie wiadomo — mówi prezes Pilot. — Ale jestem po rozmowach z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wiadomo, że chodzi o dużą kwotę, myślę że udało się przekonać panią prezes do tego przedsięwzięcia i w razie rozstrzygnięcia, że jednak trzeba będzie likwidować tarnogórską bombę ekologiczną tylko za środki krajowe, będzie można liczyć na NFOŚiGW. Będziemy negocjować takie rozwiązanie, aby jak najszybciej uporać się z toksycznymi związkami w Tarnowskich Górach.

Co do projektu budowlanego prezes Pilot uważa, że zarząd powiatu o pieniądze na jego opracowanie mógłby wystąpić do wojewody, bo pozostałości po Zakładach Chemicznych znajdują się przecież na gruntach Skarbu Państwa. — Jest program funkcjonalno-użytkowy i na nim można oprzeć się przy opracowywaniu projektu. Dlatego nie powinien być on specjalnie drogi — mówi Andrzej Pilot.

Przy tej inwestycji mowa jest o niebezpiecznych substancjach znajdujących się na terenie należącym do skarbu państwa. Co z toksycznymi związkami z gruntów prywatnych? Jest ich około 270 tys. m sześc. — Światełko w tunelu to nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Czekamy jednak na jednoznaczną opinię prawną, że odpady mogą być mieniem, które po wykreśleniu tarnogórskich Zakładów Chemicznych z KRS będą własnością Skarbu Państwa i za ich usunięcie będzie odpowiadał starosta tarnogórski, jako przedstawiciel Skarbu Państwa — mówi prezes Pilot.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.