• Bp Tadeusz Pieronek.
    Bp Tadeusz Pieronek. Fot. Hanna Kampa
17.05.2017

Bp Pieronek u Mazika

W poniedziałek, 15 maja, w Galerii Sztuki „Inny Śląsk” w Tarnowskich Górach gościł bp Tadeusz Pieronek (83 l). Przybył na zaproszenie Tarnogórskiego Klubu Obywatelskiego. Na spotkaniu rozmawiano przede wszystkim o etyce w działalności politycznej, ale również o relacji Kościół – państwo.

Gościa przywitał Tomasz Głogowski, poseł PO, na którego zaproszenie biskup odpowiedział pozytywnie. Następnie oddał głos Stanisławowi Torbusowi, który poprowadził rozmowę z duchownym. Bp Pieronek rozpoczął od odczytania referatu o prawdzie i wolności w demokratycznym państwie pluralistycznym. Mówił m.in. o tym, że poglądy religijne mogą być obecne w życiu publicznym. Państwo formułuje je w ustawodawstwie wyznaniowym, a społeczeństwo prezentuje, wspólnie je wyznając. Podkreślił przy tym, że idea państwa wyznaniowego jest zdecydowanie szkodliwa. - Pan Bóg nie wymaga od nas przyjęcia jakichś konkretnych poglądów politycznych – mówił.

Dalej dyskutowano na tematy poruszane w bieżącej polityce. Była mowa o pomyśle zmiany konstytucji oraz o uchodźcach. - Wstydzę się polityki naszego państwa, która odrzuca uchodźców. Jako chrześcijanie mamy obowiązek ich przyjąć. Diecezje są na to gotowe. Nuncjusz apostolski interweniował w tej sprawie u premier Szydło. Mam nadzieję, że dojdzie do przełamania – komentował zdecydowanie biskup.

Ze strony publiczności również padały interesujące pytania. Rozmawiano o relacji Kościół – Unia Europejska, a także o podziale w polskiej polityce, który odbija się na relacjach między wiernymi w Kościele.

– 7 lat temu powiedział ks bp, że Komisja Episkopatu Polski jest zadymiona PiS-em. Jak jest teraz? – zapytał biskupa na koniec Stanisław Torbus. – Myślę, że teraz się to pogłębiło – skwitował gość. 

(hm)

Więcej o spotkaniu w kolejnym wydaniu Gwarka z 23 maja.

   

Spotkanie z biskupem Tadeuszem Pieronkiem

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.