•  Wesoła, bunkier za Brynicą. Jest udostępniony do zwiedzania, wnętrze daje wyobrażenie, jak wyglądała służba żołnierzy.
     Wesoła, bunkier za Brynicą. Jest udostępniony do zwiedzania, wnętrze daje wyobrażenie, jak wyglądała służba żołnierzy. Fot. Jacek Tarski
11.08.2019

Bunkry, schrony psu na budę

Nikt nie wie ile żelazobetonu zużyto do budowy bunkrów i schronów II wojny światowej. W okolicy Tarnowskich Gór w fortyfikacje “inwestowali” Polacy i Niemcy. Niezależnie od wydanych kwot fortalicje zdały się psu na budę.

Bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości i po powrocie w 1922 roku Górnego Śląska do Polski, nie myślano jeszcze o budowie fortyfikacji. Niemcy nie wydawały się groźne. Ale z biegiem czasu sytuacja się komplikowała. W roku 1933 skończył się…


Artykuł ukazał się w GWARKU 32/2019 z 13.08.2019

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.