•  Tak wyglądała główna ulica osiedla Fazos w lipcu 1984 r.
     Tak wyglądała główna ulica osiedla Fazos w lipcu 1984 r. Fot. Archiwum Gwarka
03.12.2017

Był Fazos, jest Fazos

Trzy lata temu, w kwiecie wieku, dokonała żywota Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych – “Fazos” S.A. w Tarnowskich Górach. Nazwa zlikwidowanego zakładu trwale przylgnęła jednak do osiedla, które powstało pomiędzy ulicami Opolską, Opatowicką i Obwodnicą.

Fabrykę mechanicznych obudów ścianowych dla kopalni węgla kamiennego zaczęto budować w 1972 r. Początkowo nowoczesny zakład przy drodze z Tarnowskich Gór do Strzybnicy miał nazywać się "Tagor II", w nawiązaniu do istniejącej już wtedy Tarnogórskiej Fabryki Urządzeń Górniczych –…

Artykuł dostępny po wykupieniu dostępu do treści
Chcę wykupić dostęp do treści >>>


Artykuł ukazał się w GWARKU 48/2017 z 05.12.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.