•  W dzisiejszej Niezdarze można jeszcze odnaleźć ślady dawnej komory celnej.
     W dzisiejszej Niezdarze można jeszcze odnaleźć ślady dawnej komory celnej. Fot. Krzysztof Garczarczyk
06.01.2019

Cerkiew w Niezdarze

W niedużej Niezdarze nie ma i nigdy nie było kościoła. Był jednak czas, że w miejscowości tej znajdowała się cerkiew. Swoje podwoje otwierała sporadycznie, najwyżej kilka razy w roku.

Przez kilka wieków Niezdara była miejscowością nadgraniczną. Już w połowie XVIII wieku komora celna w Siewierzu, kontrolująca trzy połączenia drożne, posiadała w Niezdarze nad Brynicą jednego z 4 strażników konnych. W czasach Księstwa Warszawskiego, pod koniec 1808 r.…


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2019 z 08.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.