•  
      Fot. Jarosław Myśliwski
30.01.2019

Chronią ptaki z pomocą funduszu

Nadleśnictwo Świerklaniec otrzymało pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na program ochrony zagrożonych wyginięciem rodzimych gatunków ptaków i nietoperzy. Dotacja wynosi prawie 16,5 tys. zł.

Pieniądze przeznaczono na zakup karmy, czyszczenie budek lęgowych, zakup i wywieszenie nowych budek oraz schronów dla nietoperzy. Program będzie trwał do końca listopada.

Na stronie Nadleśnictwa Świerklaniec znajdziemy informacje, jak dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić. Nie zostawiamy chleba ani resztek z własnego stołu. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli i sztucznych dodatków, od których ptaki chorują. Podajemy naturalne pożywienie, takie jak ziarna zbóż np. owies, proso, pszenicę, nasiona roślin oleistych (słonecznik w łupinach, najlepiej czarny, nasiona lnu, sezamu), orzechy, pestki dyni, owoce, np. jabłka, suszone morele, rodzynki, wieszamy słoninkę itd.

Wykładamy pożywienie w przygotowanym do tego miejscu – karmniku, który powinien zostać umieszczony w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru; w pobliżu gęstego krzewu, w którym ptaki mogłyby się schronić przed drapieżnikami. Ważne, by karmnik był przestronny, wysoki i szeroki na min. 25 cm, by ptaki mogły swobodnie do niego wlatywać i szybko się ewakuować w sytuacji zagrożenia. Pamiętajmy o systematycznym czyszczeniu karmnika, najlepiej by była w nim ruchoma podłoga.

Łatwym sposobem dokarmiania ptaków są "ptasie pyzy" lub nabite jabłka na gałęzie. Jak samodzielnie stworzyć pokarm tłuszczowy? Potrzebne są różne nasiona: płatki owsiane, jęczmienne, mak, proso, pszenica i owies. Wymienione wyżej nasiona zatapia się w roztopionym tanim smalcu i zalewa w plastikowych lub innych pojemnikach, by zawiesić je później na gałęziach. Mogą to być pojemniki po serkach, jogurtach, margarynie. Do dna należy przymocować sznurek, by później powiesić go do góry dnem.

Pamiętamy o dokarmianiu, kiedy jest mróz oraz gruba pokrywa śniegu. Podczas odwilży powinniśmy jednak zaprzestać - ptaki ponownie mogą korzystać z naturalnego pożywienia, sami również zauważymy ich zmniejszone zainteresowanie karmnikiem i to jest naturalne zachowanie.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 5/2019 z 29.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.