08.10.2019

Chętni na Czyste Powietrze

– W ciągu roku złożono ponad 10 tysięcy wniosków o dofinansowanie łącznie na 200 mln zł. W przypadku dotychczasowej działalności funduszu to jest skala niespotykana – mówi Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Od połowy września 2018 roku można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Ma on na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych już istniejących lub nowo budowanych. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Można otrzymać dotację, pożyczkę bądź jedno i drugie. Wysokość dotacji zależy od średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Szczegółowe informacje i wzory dokumentów potrzebnych do aplikowania o wsparcie z programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie internetowej www.wfosigw.katowice.pl

– Zainteresowanie programem na Śląsku jest największe w skali kraju. Mogę powiedzieć, że dotychczas rocznie w swoich programach, które wojewódzki fundusz realizował przed uruchomieniem programu Czyste Powietrze, obsługiwał maksymalnie w ciągu roku około 3 tysięcy wniosków o dofinansowanie. Teraz jest ponadtrzykrotnie więcej – mówi prezes Bednarek.

Pod adresem internetowym czyste-urzadzenia.ios.edu.pl została uruchomiona baza urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu priorytetowego Czyste Powietrze. – Panel uruchamia NFOŚ, po to, aby beneficjenci wybierali te najbardziej odpowiednie, najbardziej ekologiczne urządzenia – dodaje Tomasz Bednarek.

W dalszym ciągu z pomocą WFOŚiGW w Katowicach prowadzone są Programy Ograniczenia Niskiej Emisji. Organizują je dla mieszkańców urzędy gminne, ale z wykorzystaniem pieniędzy funduszu, które pozwalają na dofinansowanie termomodernizacji czy zakupu ekologicznych urządzeń grzewczych. Program jest prowadzony m.in. w Tarnowskich Górach.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2019 z 08.10.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.