• Największą atrakcję ścieżki przyrodniczej w Zielonej stanowią bobry. Zwierzęta są bardzo płochliwe, ale bez trudu można znaleźć ślady ich żerowania. Wytyczenie ścieżki przyrodniczej «Zielona pętla» i opracowanie przewodnika po niej dofina
    Największą atrakcję ścieżki przyrodniczej w Zielonej stanowią bobry. Zwierzęta są bardzo płochliwe, ale bez trudu można znaleźć ślady ich żerowania. Wytyczenie ścieżki przyrodniczej «Zielona pętla» i opracowanie przewodnika po niej dofina
26.08.2015

Ciszej w Zielonej

O wprowadzenie zakazu używania silników spalinowych w łodziach na terenie stawów w Zielonej zaapelowała Mirosława Potempa,  radna Kalet. - Zbiorniki to ostoja i teren lęgowy ptaków, tarlisko dla ryb, występują tu zwierzęta prawem chronione, m.in. wydry i bobry -  mówiła radna na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kaletach. Dodała także,   że korzystanie z łodzi z napędem spalinowym prowadzi do konfliktów z wędkarzami i turystami, którzy w tym urokliwym zakątku szukają ciszy i kontaktu z naturą.

Czy miasto ma prawo przyjąć taki regulamin? — Mamy umowę ze Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych na korzystanie ze zbiorników w Zielonej i wykorzystywanie ich walorów w celach rozwoju turystyki i rekreacji. Myślę, że to wystarczająca legitymacja do przyjęcia regulaminu — mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.

Zakaz używania łodzi z silnikami spalinowymi de facto już jest, znajduje się w regulaminie, który zamieszczono na tablicy ustawionej przy górnym stawie. — Ale trzeba go będzie przyjąć w formie uchwały rady miejskiej, wtedy będzie podstawa do egzekwowania przepisów — dodaje burmistrz.

Walory Zielonej nie raz były promowane z pomocą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dwa lata temu organizowano tutaj Rodzinne Grzybobranie, połączone z biciem rekordu Guinessa. Dotację WFOŚiGW na przeprowadzenie imprezy otrzymało Stowarzyszenie "Nasze Kalety".

Katowicki WFOŚiGW dofinansował wytyczenie ścieżki przyrodniczej "Zielona pętla" i opracowanie przewodnika po niej. Ścieżka ma długość około 9 km. Przebiega lasami nadleśnictw Koszęcin i Świerklaniec, punktem granicznym jest "Garbaty most". Trasa wiedzie wokół zbiorników wodnych nad rzeką Mała Panew. Ścieżkę można przebyć pieszo i rowerem.

Na trasie jest 5 przystanków tematycznych: gatunki drzew, znaczenie ptaków w ochronie lasu, paśnik — dokarmianie zwierzyny leśnej, żeremie bobrowe, uprawa leśna — młodnik sosnowy. Największą atrakcję ścieżki stanowią bobry. Zwierzęta są bardzo płochliwe, ale bez trudu można znaleźć ślady ich żerowania. "Żeremia osiągają od 1 do 3 metrów wysokości i średnicę do 12 metrów. Są budowane z gałęzi drzew, roślinności miękkiej i mułu. Do wnętrza bobry dostają się umieszczonym pod wodą wejściem (lub kilkoma). Na zewnątrz, nad wodę, mniej lub bardziej wystają dachy żeremi, przez które do wnętrza dociera powietrze. (...) Przygotowane wcześniej i zgromadzone w wodzie zapasy gałęzi są zjadane na miejscu lub wciągane do środka, a po objedzeniu z łyka tworzą wewnątrz podwyższenie, na którym bobry mogą spać za dnia i rodzić młode. Podwyższenie zazwyczaj znajduje się ok. 20 cm nad poziomem wody. Sama przestrzeń sucha ma około 50 cm wysokości, a mieści się w niej do 8 bobrów (rodzice i 2-3 mioty). Drugą część chaty zajmuje woda" — czytamy w materiale informacyjnym na temat ścieżki w Zielonej.

W ubiegłym roku w Zielonej ustawiono tablice przyrodniczej gry terenowej, którą dofinansował WFOŚiGW. Trasa ma długość ok. 1 km - to doskonała i pouczająca zabawa. Tablica "Zobaczysz mnie w dzień czy w nocy" pokazuje gatunki zwierząt wykazujące aktywność dzienną i nocną, a ich tajemnice zaskoczą oraz zachęcą do ich bliższego poznania. Gra "Co ze mnie wyrośnie" stanowi pigułkę wiedzy o drzewach i nasionach. Omawia mechanizmy oraz sprytne sposoby, które rośliny opanowały do perfekcji, by zdobywać nowe tereny. Tablica "Znajdź mój dom" pozwala poznać leśne domy oraz ich mieszkańców: gawry i barłogi, ptasie i owadzie gniazda, schrony dla nietoperzy, nory, leśne kopce i "chatki na wodzie". Gra "Jaki to grzyb?" uczy rozpoznać gatunki grzybów, ich symbiozę z drzewami. Poradnik grzybiarza daje wskazówki, kiedy i gdzie należy szukać określonych gatunków oraz porusza temat dotyczący zasad prawidłowego zbioru leśnych przysmaków. Tablica "Znajdź mój trop" pomaga poznać wybrane gatunki ssaków leśnych i ich tropy. Zdobycie sprawności leśnego tropiciela jest niezwykłą frajdą, a także dużym wyzwaniem.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.