•  W dyskusji panelowej wzięli udział m.in. Izabela Domogała - członek zarządu wojewódźta śląskiego, Paweł Wojda - dyrektor Portu Lotniczego w Pyrzowicach, Piotr Lubos - prezes Remondis Tarnowskie Góry, Piotr Soroczyński - głó
     W dyskusji panelowej wzięli udział m.in. Izabela Domogała - członek zarządu wojewódźta śląskiego, Paweł Wojda - dyrektor Portu Lotniczego w Pyrzowicach, Piotr Lubos - prezes Remondis Tarnowskie Góry, Piotr Soroczyński - głó Fot. Jarosław Myśliwski
03.12.2019

Co dalej ze smogiem?

“Biały Śląsk - najlepszy teren do zamieszkania i ekologicznych inwestycji” - to temat konferencji, którą w pałacu w Rybnej zorganizowała Izba Przemysłowo-Handlowa z Tarnowskich Gór. Przedsięwzięcie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Konferencja organizowana jest od kilku lat i ma na celu wywołać dyskusje na temat stanu środowiska naturalnego. Zaproszeni są na nią samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele różnych instytucji, a w tym roku gościła także młodzież z Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących. Wśród prelegentów byli m.in. dr Leszek Jagodziński, prezes tarnogórskiego szpitala powiatowego i dr Andrzej Kolczyński, ordynator Zakładu Pulmonologii w Tarnowskich Górach, którzy omówili wpływ i skutki zanieczyszczeń na organizm ludzki.

Łukasz Frydel, kierownik zespołu ochrony atmosfery WFOŚiGW w Katowicach przedstawił możliwości zdobycia środków na walkę ze smogiem. Zadania, którymi zajmuje się kierowany przez niego zespół, obejmują inwestycje mające na celu poprawę jakości powietrza oraz ograniczenie zużycia energii i wzrost wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. Obejmuje on głównie: budowę lub zmianę systemów ogrzewania na bardziej efektywne ekologicznie i ekonomicznie, wdrażanie obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji (PONE), termoizolację (ocieplanie) budynków, instalacje do produkcji paliw niskoemisyjnych lub biopaliw, zastosowanie odnawialnych lub alternatywnych źródeł energii. WFOŚiGW w Katowicach udziela dofinansowania na wspieranie działań proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe. Można ubiegać się o pożyczkę umarzalną lub nieumarzalną, dotację lub preferencyjne kredyty bankowe. Wzory wniosków i instrukcje są dostępne na stronie www.wfosigw.katowice.pl. Jak poinformował kierownik Frydel, w funduszu można skorzystać także z pomocy doradców energetycznych.

Z drugiej strony zmieniły się uwarunkowania prawne dotyczące np. sprzedawanych w Polsce kotłów. – Każdego roku wprowadzano na rynek 200 tys. kotłów typu sześć zespawanych blach z kominem, które osiągały emisję na poziomie 600 miligramów. 10 lat i mamy 2 mln kopciuchów w Polsce. Na szczęście od dwóch lat obowiązują regulacje, które eliminują z rynku urządzenia niespełniające standardów emisyjnych – mówił Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zwracał też uwagę na mankamenty programu Czyste Powietrze. – Projekt jest super. To jest 100 mld na transformację energetyczną, natomiast trzeba go uprościć. Chodzi o to, żeby działał prawie tak prosto jak 500+. To jest możliwe i to się stanie – stwierdził prezes Guła.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 48/2019 z 03.12.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.