28.12.2019

Czego jeszcze nie przewidzieli?

Czy ruch motylego skrzydła w jednym końcu świata może spowodować huragan w miejscu oddalonym o tysiące kilometrów? Głowił się nad tym Edward Lorentz, a z nim setki naukowców i im zostawiam znalezienie odpowiedzi na to pytanie.

Mnie natomiast nurtuje kwestia, czy tarnogórscy radni i zarząd miasta, bo taki wtedy rządził Tarnowskimi Górami, byli w stanie przewidzieć skutki podjęcia uchwały o budowie Parku Wodnego w Tarnowskich Górach? Nic nie przewidzieli, bo koncepcja bardzo szybko okazała się chybiona i założenia prysły jak mydlana bańka. Ale czy mogli przewidzieć? – Nadal wierzę, że park wodny będzie kołem zamachowym dla rozwoju tego miasta – powiedział mi burmistrz Piotr Hanysek, kiedy nad trwającą inwestycją zgromadziły się ołowiane chmury i trzeba było zastawiać reprezentacyjne budynki w mieście, jako zabezpieczenie kolejnego zaciąganego kredytu. Już chyba mało kto pamięta, kiedy dokładnie otwarto Park Wodny w Tarnowskich Górach, a dalej ciążą na nim kredyty. Do spłaty pozostało 8,5 mln zł, ostatnia rata, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie zapłacona w 2030 r. Budowa przyblokowała na kilka lat rozwój Tarnowskich Gór. Nie było z czego inwestować.

Teraz mieszkańcom coraz bardziej daje się we znaki w czasie wakacji brak miejsc do kąpieli, gdzie można by ochłodzić się za kilka złotych. Przy rodzinnym wypadzie pieniądze wydane na bilety w parku wodnym stanowią sporą kwotą. Nie każdego stać na częste wizyty, nie każdy potrzebuje do szczęścia jacuzzi czy bujania na fali. Ale gdyby teraz miasto wybudowało sezonowy basen z pewnością odbiłoby się to na kondycji finansowej aquaparku. Działając w interesie mieszkańców, którzy chcą taniego kąpieliska, władze miasta działałyby na szkodę miejskiej spółki. Miejskiej, więc będącej własnością mieszkańców. Krótko mówiąc: pójście na rękę mieszkańcom jest szkodzeniem im. Taki paradoks.

Ciekawe, czego jeszcze nie przewidzieli włodarze, gdy podejmowali decyzję o budowie Parku Wodnego w Tarnowskich Górach?

Jarosław Myśliwski


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.