• Martynka wraz z rodziną na wycieczce.
    Martynka wraz z rodziną na wycieczce. Fot. Archiwum rodzinne
18.05.2017

Czekam aż powie: kocham cię, mamo

Martynka Kukla z Radzionkowa w lipcu skończy 11 lat. Jednak wymaga takiej samej opieki jak 9-miesięczne dziecko. Dziewczynka bowiem nie tylko nie chodzi, ale także nie mówi i nie rozumie kierowanych do niej poleceń.

Przez kilka pierwszych miesięcy życia Martyna nie różniła się niczym od pozostałych niemowlaków. Z czasem jednak rodzice spostrzegli, że w dziwny sposób układa kończyny. Lekarze ocenili, że ma obniżone napięcie mięśniowe i zalecili ćwiczenia. Kiedy po 8 miesiącach życia nie podejmowała prób siadania, nie reagowała na dźwięki i nie interesowała się otoczeniem, jej rodzice poważnie się zaniepokoili.

Wkrótce potem badania wykazały, że cierpi na opóźnienie procesów mielinizacji mózgu. Jej układ nerwowy jest uszkodzony, przez co dziewczynka ma zaburzone m.in. funkcje poznawcze. Martynka ma także niedosłuch odbiorczy, autyzm i padaczkę. Jej choroby po dziś dzień nie zdiagnozowano, mimo wykonanych badań genetycznych.

W wieku 4 lat dziewczynka zaczęła wypowiadać pierwsze słowa, jak "mama" i "tata", naśladowała też różne dźwięki. Niestety, po ataku padaczki jej rozwój cofnął się. – Martyna zachorowała. Miała wysoką gorączkę – 38,8 st. C. Lekarz w szpitalu zignorował jej stan. Wtedy córka przeszła silny atak padaczki. Od tego czasu nie mówi nic, nie rozumie poleceń, nie posługuje się sama widelcem. Musieliśmy zacząć jej rehabilitację od początku. Moim największym marzeniem jest, by powiedziała kiedyś do mnie "Kocham cię, mamo" – mówi wzruszona mama Martynki, Katarzyna Kukla..

Poszukując metod rehabilitacyjnych Kuklowie natknęli się na terapię dr Svetlany Masgutovej. – Metoda polega na stymulowaniu zakończeń nerwowych, co pobudza pożądane odruchy lub wygasza niepotrzebne. Staramy się kilka razy w roku jeździć na turnusy rehabilitacyjne, podczas których stosuje się tę terapię. Niestety, 5 dni leczenia kosztuje 3,5 tys. zł. Nie mamy jednak wyjścia. To dotąd jedyny sposób, który przynosi widoczne efekty. Martynka ma też styczność z terapią Masgutovej w ośrodku w Radzionkowie, do którego uczęszcza od urodzenia – dodaje mama.

Obecnie mała radzińczanka podejmuje próby samodzielnego chodzenia. Prowadzona przez rodziców potrafi postawić kilka kroków. Bardziej niż kiedyś potrafi skupić uwagę na człowieku czy zabawie z psem lub przedmiotem.

Także codzienne koszty utrzymania Martynki są wysokie. Samych tylko pieluch dla dorosłych dziewczynka potrzebuje 180 miesięczne. Przez to, że przemieszcza się na czworakach zużywa 5 par spodni na miesiąc. Mimo że nie chodzi, potrzebuje też kosztownych butów ortopedycznych – nawet 7 par rocznie.

Martynka bardzo lubi skakać z tatą Joachimem na trampolinie. Potrafi to robić nawet dwie godziny dziennie. Chętnie też słucha muzyki. Upodobała sobie, wbrew domownikom, muzykę disco polo. Tylko przy niej dobrze się bawi. Dziewczynka ma jeszcze starszą siostrę – Karolinę.

W sobotę, 27 maja na tarnogórskim rynku odbędzie się piknik charytatywny dla Martynki Kukli. W godz. 10-18 przewidziano szereg atrakcji dla dzieci z pokazami sztuk walk i pożarniczymi włącznie. Akcję organizuje tarnogórzanin Mateusz Zawadzki, były uczeń Katarzyny Kukli, która jest nauczycielką matematyki w Gimnazjum nr 2 w Tarnowskich Górach.

Martyna Kukla jest podopieczną Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". By pomóc można przekazać darowiznę na subkonto dziewczynki w fundacji: Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, tytułem 10921 Kukla Martyna darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. W kolejnym okresie rozliczeniowym można przekazać jej także 1 proc. podatku w formularzu PIT, wpisując nr KRS 0000037904. W rubryce "Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%" należy podać "10921 Kukla Martyna".

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 20/2017 z 23.05.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.