•  Zdjęcie poglądowe.
     Zdjęcie poglądowe. Fot. PIxabay
09.08.2019

Czy ksiądz molestował nieletnich w tarnogórskiej szkole?

Prokuratura Rejonowa Gliwice - Wschód w Gliwicach prowadzi śledztwo przeciwko Damianowi K., podejrzanemu o doprowadzeniu czworga małoletnich do poddania się  czynnościom seksualnym. Ustalono również, że duchowny kierował do jednego z małoletnich esemesy o treściach erotycznych.

Jak informuje gliwicka Prokuratura Okręgowa, śledztwo w sprawie wszczęto w oparciu o zawiadomienie delegata biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. W toku postępowania ustalono, że w maju 2016 r. podejrzany zorganizował prywatne, kilkudniowe wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej dla ministrantów jednej z gliwickich parafii. Tam, pod pozorem gry w karty ustalił zasadę, że przegrany otrzyma od niego klapsy w pośladki. W trakcie śledztwa dwóch małoletnich pokrzywdzonych potwierdziło wskazane okoliczności.

W oparciu o treść zeznań małoletnich świadków ustalono także, że w październiku 2018 r. podejrzany Damian K. dopuścił się popełnienia dwóch kolejnych przestępstw na terenie jednej z tarnogórskich parafii. W szkole, pod pretekstem wymierzenia kary za niewłaściwe zachowanie, dał klapsy dwojgu małoletnim chłopcom.

Śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. 7 sierpnia sąd podjął decyzję, że duchowny będzie jednak odpowiadał z wolnej stopy.

Do sprawy odnosi się też kuria diecezjalna w Gliwicach: „Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal w związku z wydarzeniami, o których poinformowała gliwicka prokuratura, a które dotyczą kapłana naszej diecezji. (...). Ze strony Diecezji Gliwickiej została wszczęta procedura kościelna, w wyniku której kapłan został na czas prowadzonego dochodzenia odsunięty od posługi duszpasterskiej. Na polecenie Kongregacji Nauki Wiary, zgodnie z przepisami kościelnymi, toczy się również postępowanie wewnątrzkościelne. Bardzo liczymy na to, że we współpracy z odpowiednimi instytucjami publicznymi uda się wyjaśnić wszelkie okoliczności badanej sprawy oraz deklarujemy z naszej strony pełną wolę współpracy. Chcielibyśmy również wyrazić naszą gotowość udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.” (esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.