•  
      Fot. Patryk Farana/Koleje Śląskie
29.11.2019

Czy pociąg relacji Tarnowskie Góry - Opole wróci na tory? Jest petycja

W grudniu mija 8 lat od zlikwidowania połączenia kolejowego Tarnowskie Góry – Zawadzkie – Opole. Niedawno w internecie pojawiała się petycja dotycząca przywrócenia pociągu. Pomysłodawcy przekonują, że to najlepszy moment.

Petycję "Tak dla przywrócenia linii kolejowej Tarnowskie Góry - Zawadzkie - Opole" można znaleźć pod adresem. W ciągu kilku dni podpisało ją prawie 500 osób i liczba wciąż rośnie. Są wśród nich mieszkańcy m.in. Zawadzkiego, Tarnowskich Gór, Tworoga, ale i innych miejscowości.

– Pierwszym impulsem, żeby wrócić do tematu przywrócenia linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawadzkie – Opole była planowana odbudowa połączenia Tarnowskie Góry – Zawiercie. To duża inwestycja, z przyznanymi środkami z Unii Europejskiej. Tymczasem nasz region – Zawadzkie i okolice, staje się białą plamą bez komunikacji z województwem śląskim – tłumaczy Michał Rytel, autor petycji. Wspólnie z Arkadiuszem Kwiatkiem i Andrzejem Orłowskim stworzyli grupę roboczą, która zajmuje się tematem. Oddolną inicjatywę mieszkańców wspiera burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski.

Podpisów pod petycją cały czas przybywa. W planach jest też wersja papierowa – z myślą o osobach starszych. W przypadku Tworoga reaktywacja linii oznaczałaby m.in. odciążenie autobusu 129, który w godzinach szczytu pęka w szwach. Z kolei w Tarnowskich Górach pociąg umożliwiłby dojazd do centrum i ominięcie zakorkowanych ul. Zagórskiej i Opolskiej.

Michał Rytel podkreśla, że argumentów za przywróceniem linii nr 144 jest dużo. Zapewniłaby mieszkańcom województwa opolskiego komunikację ze Śląskiem i z lotniskiem w Pyrzowicach, co ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju regionu. W Tarnowskich Górach i w Zawadzkim przy dworcach kolejowych mają powstać centra przesiadkowe – dobrze, gdyby rozkłady jazdy zachęcały kierowców do przesiadania się.– Ważna jest matematyka. Od 2015 roku rośnie liczba osób korzystająca z przewozów pasażerskich. To odwrotna tendencja niż kilka lat temu. Rozwija się też transport towarowy na kolei. Gdyby linię udało się przywrócić, kluczowy będzie rozkład jazdy. Jeśli będzie odpowiadał ludziom pracującym i studiującym, wagony nie będą puste – dodaje.

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.