02.11.2018

Daj mi 125 tys. funtów albo będzie źle

W jednym dniu z tarnogórską policją skontaktowało się 6 kobiet, które ktoś próbował oszukać metodą na wnuczka lub policjanta.

Przestępcy podawali się za policjantów z zagranicy lub wnuczka, który szlochając tłumaczył, że spowodował wypadek i teraz potrzebuje pieniędzy. W rozmowie uczestniczył tłumacz lub inna osoba, która rzekomo miała pomóc starszej osobie. Połączenia były wykonywane na telefon stacjonarny. Oszuści prosili o duże kwoty, nawet 125 tys. funtów.

Na szczęście seniorki z Tarnowskich Gór nie dały się oszukać. Szybko zorientowały się, że ktoś próbuje wyłudzić od nich pieniądze. Rozłączały się albo kontaktowały się z rodziną, a potem z policją.

Rady policji, jak nie dać się oszukać:

- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,

- policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy,

- nie działaj pochopnie pod presją czasu,

- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą,

- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112. (esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.