•   Warsztaty o kiszeniu żywności poprowadziła Marta Dul.
      Warsztaty o kiszeniu żywności poprowadziła Marta Dul. Fot. Elżbieta Kulińska
06.06.2018

Dbałość o środowisko to dbałość o zdrowie

Jaką żywność produkujemy, co jemy i kiedy, jakim powietrzem oddychamy - wszystko to ma wpływ na naszą kondycję i zdrowie. Jak trudno o siebie dbać, we współczesnym świecie i jak pomóc samemu sobie - to tematy, które poruszano podczas XIII Otwartej Konferencji Ekologicznej w Radzionkowie.

Tym razem hasło konferencji, która odbyła się 30 maja w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie, brzmiało "Naturalnie zdrowym być". Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Zielona Ziemia, które od wielu lat prowadzi szereg działań edukacyjnych związanych z ochroną środowiska.

– Myśląc o ekologii, patrzę na nią pod kontem potrzeb lokalnej społeczności – mówi Teresa Bryś-Szczygieł, prezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia. – Na początku uznaliśmy w stowarzyszeniu, że trzeba prowadzić działania edukacyjne, kształtować człowieka od najmłodszych lat. Ale nie można edukować akcyjnie, konieczna jest ciągłość. Dlatego po niewątpliwym sukcesie pierwszej konferencji oraz pierwszego festiwalu przedszkolnego (również o tematyce ekologicznej, zawsze poprzedza konferencję - przyp. red.), należało te działania kontynuować. Chcemy motywować nauczycieli do działań ekologicznych. Przez kilkanaście lat nastąpiły zmiany w świadomości ludzie, pytanie, czy mamy w tym swój udział.

Część merytoryczną konferencji podzielono na dwie części. W pierwszej wystąpił Jerzy Zięba, drugą część stanowiła dyskusja panelowa poświęcona zdrowiu środowiskowemu z udziałem dr hab. Andrzeja Misiołka, senatora RP, przewodniczącego Senackiej Komisji Infrastruktury, Patryka Białasa z Katowickiego Alarmu Smogowego oraz Marty Dul z Poradni Harmonia w Legnicy.

Warsztaty poprowadzili: dr Jolanta Kamecka-Krupa, która mówiła o tym, dlaczego należy czytać etykiety produktów żywnościowych ale też jak je czytać. Dla ułatwienia na uczestników konferencji czekały notesy w których wymieniono i opisano oznaczenia najczęściej występujące na etykietach. Warsztaty poprowadziła też Bogusława Mikołajczyk - "Wszystkie łąki i pastwiska są aptekami") oraz Marta Dul z Poradni Harmonia z Legnicy, której warsztaty "Zdrowy ferment" poświęcone kiszeniu nie tylko warzyw, okazał się dla młodzieży nieco zaskakujące.

Nowością tegorocznej imprezy były warsztaty dla nauczycieli i edukatorów zatytułowane "Coś wisi w powietrzu - narzędzia TIK do monitoringu środowiska w pracy nauczyciela" Cezarego Olchawy i Piotra Zwolińskiego. Podczas spotkania uczestnicy uczyli się w szybki i komfortowy sposób analizować na swoich smartfonach, tabletach i komputerach dane dotyczące m.in. pyłów zawieszonych, czadu, związków siarki oraz różnych czynników związanych z klimatem i pogodą.

Konferencja odbyła się pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Elżbieta Kulińska


Artykuł ukazał się w GWARKU 22/2018 z 05.06.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.