19.11.2019

Dla czystszego powietrza

14 listopada obchodzono Dzień Czystego Powietrza. Do zadowalającego nas stanu daleko, ale warto przypomnieć to, co zrobiono, by było lepiej oraz przyjrzeć się możliwościom poprawy jakości powietrza.

"Od naszych codziennych wyborów zależy jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego przypadający 14 listopada Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć, że spalanie śmieci w domowych piecach niesie bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia i życia mieszkańców, ale także – dla środowiska. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza w naszym kraju ma niska emisja, której źródłem są przede wszystkim spaliny samochodowe oraz dym z nieefektywnych i nieekologicznych pieców w domach jednorodzinnych. Nierzadko – zamiast dobrej jakości paliwa – trafia do nich złej jakości węgiel oraz odpady, które powinny zostać poddane recyklingowi, a nie spłonąć w palenisku, generując trujący dym" – przypomina Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na jakość powietrza mają wpływ mieszkańcy. Możliwość poprawy jego stanu dają między innymi ogólnopolskie programy "Czyste Powietrze" oraz "Mój Prąd", realizowane w ramach współpracy między Narodowym a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki nim można zdobyć dofinansowanie na wymianę systemu ogrzewania na ekologiczny, docieplenie domu, by uniknąć strat ciepła, a także montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, by produkować prąd i ciepło na własne potrzeby z energii odnawialnej.

W gminach prowadzone są także programy ograniczenia niskiej emisji. Przykładem może być Świerklaniec. – Gmina otrzymała w 2018 r. i 2019 r. z WFOŚiGW w Katowicach pożyczki i dotacje na wymianę starych węglowych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Dzięki temu udało się wymienić w tym i w ubiegłym roku 200 starych pieców węglowych. Mieszkańcy mogli liczyć na dofinansowanie do wymiany starego kotła na nowy ekologiczny do kwoty 7200 zł – informuje Benedykt Guzy, specjalista ds. promocji i współpracy z mediami Urzędu Gminy Świerklaniec.

Aby kontynuować program ograniczenia niskiej emisji w 2020 roku, gmina zamierza zaciągnąć kolejną pożyczkę z WFOŚiGW w wysokości 520 tys zł. Nowością natomiast ma być to, że w roku 2020 w pierwszej kolejności węglowe piece wymienione zostaną na piece gazowe.

Ożarowice promowały prowadzony przez katowicki WFOŚiGW program SMOG STOP na dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji, jak teraz informują o programie Czyste Powietrze. To jeżeli chodzi o ofertę funduszu skierowaną do osób indywidualnych. Natomiast gmina zamontowała w ubiegłym roku na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej instalacje fotowoltaiczne.

W Ożarowicach panele umieszczono na dachach urzędu gminy, Zakładu Gospodarki Komunalnej, przedszkola oraz szkoły podstawowej. W Pyrzowicach na Biurowcu Małej i Średniej Przedsiębiorczości i szkole. W Tąpkowicach na dachu Biblioteki i Ośrodka Kultury oraz szkoły. Urządzenia fotowoltaiczne znalazły się także na szkole w Zendku. Dodatkowo w niektórych z wymienionych budynków zamontowano pompy ciepła.

Inwestycję zrealizowano z pomocą funduszy zewnętrznych. Ożarowice pozyskały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego ponad 1,3 mln zł. Zaciągnięto także pożyczkę z katowickiego WFOŚiGW w wysokości 700 tys. zł.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 46/2019 z 19.11.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.