• Jednym z najładniejszych zakątków Tarnowskich Gór jest dolina Dramy w parku Repeckim. Tam, niemal każdej wiosny, rzeka podmywa brzegi swego koryta, tworząc nowe zakola, a nawet zalewa całą dolinę.
    Jednym z najładniejszych zakątków Tarnowskich Gór jest dolina Dramy w parku Repeckim. Tam, niemal każdej wiosny, rzeka podmywa brzegi swego koryta, tworząc nowe zakola, a nawet zalewa całą dolinę. Fot. Mieczysław Filak
16.11.2018

Dni Morza nad Stołą i Dramą

Jedną z inicjatyw podjętych w niepodległej już Polsce z dostępem do Bałtyku, była Liga Morska i Rzeczna, przekształcona w 1930 r. w Ligę Morską i Kolonialną. Pod słowem “kolonialna” nie należy rozumieć kolonii letnich dla dzieci, a osadnictwo Polaków w brazylijskim stanie Parana. Udało się to średnio. Za to entuzjastycznie przyjęło społeczeństwo ideę budowy polskiej floty wojennej.

Od 1932 r. świętowano w całym kraju Dni Morza. W Tarnowskich Górach organizował je przez wiele lat Józef Czok, były powstaniec śląski i sędzia Sądu Powiatowego. Nieco wcześniej, bo w 1931 r. obchodzono, także w Tarnowskich Górach, sześćsetlecie…


Artykuł ukazał się w GWARKU 45/2018 z 13.11.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.