• Uczniowie i opiekunowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sowicach, ZS-P nr 2 w Pniowcu i Szkoły Podstawowej nr 5 w Lasowicach, którzy przebywali dwa lata temu na wypoczynku profilaktyczno-zdrowotnym w Sarbinowie Morskim.
    Uczniowie i opiekunowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sowicach, ZS-P nr 2 w Pniowcu i Szkoły Podstawowej nr 5 w Lasowicach, którzy przebywali dwa lata temu na wypoczynku profilaktyczno-zdrowotnym w Sarbinowie Morskim.
26.08.2015

Do nadmorskich kurortów

Fundacja na rzecz Dzieci “Miasteczko Śląskie”  otrzymała ponad 297 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na profilaktykę zdrowotną  dzieci. Chodzi o wyjazdy do nadmorskich miejscowości, pomiędzy 9 maja a 28 września. Dofinansowanie dla jednej osoby wyniesie 350 zł.

Fundacja od 1994 roku realizuje programy profilaktyki zdrowotnej dzieci polegające na monitoringu narażenia zdrowia przez szkodliwe działanie ołowiu oraz przeciwdziałania skutkom tych zatruć. — Celem dofinansowanego zadania jest poprawa stanu zdrowia dzieci poprzez zorganizowanie trzynastu 2-tygodniowych wyjazdów profilaktyczno-zdrowotnych dla 850 dzieci z terenu gmin podwyższonego narażenia środowiskowego. Chodzi o Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry, Kalety, Ożarowice i Świerklaniec — informuje Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wyjazdy organizowane będą do ośrodków nadmorskich, położonych na terenach czystych ekologicznie o korzystnym klimacie. Dzieci pojadą do: Łeby, Niechorza, Sarbinowa Morskiego, Dźwirzyna, Świnoujścia.

Podstawowym założeniem takiego wyjazdu jest czasowe odsunięcie dziecka od skażonego środowiska, co powoduje częściową detoksykację jego organizmu (od metali ciężkich i innych toksyn) oraz regenerację. — Działalność lecznicza turnusów może być wspomagana odpowiednio dopasowaną dietą, zabiegami fizjoterapeutycznymi (inhalacje, solux, biotron, gimnastyka korekcyjna, baseny, wody mineralne itd.) oraz wspomagającymi ruch i kondycję fizyczną zajęciami sportowo-rekreacyjnymi, a także edukacją ekologiczną wraz z promocją zdrowia — stwierdza prezes Pilot.

Główną grupę adresatów działań Fundacji na rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie" stanowią dzieci w wieku 6 – 16 lat. Na wyjazdy typowane są te, u których podczas badań skriningowych stwierdzono obecność ołowiu we krwi.

Stawka dofinansowania jest wyższa niż przy zwykłych wyjazdach dla dzieci i młodzieży wspieranych przez WFOŚiGW. Normalnie organizatorzy "zielonych szkół" czy wypoczynku wakacyjnego mogą liczyć na 100 lub 150 zł na osobę w przypadku wyjazdu do ośrodków poza teren województwa śląskiego. Stawka podwyższona dotyczy dzieci, na które rodzice pobierają zasiłek rodzinny, dzieci niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, z domu dziecka lub rodziny zastępczej. W przypadku wyjazdu do ośrodków zlokalizowanych w województwie śląskim dotacja funduszu jest wyższa i wynosi: 250 zł - stawka podstawowa oraz 300 zł - stawka podwyższona. Natomiast w takich przypadkach jak wyjazdy organizowane przez Fundację "Miasteczko Śląskie" dofinansowanie wynosi 350 zł.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.