•  Szopkę można oglądać do uroczystości Trzech Króli.
     Szopkę można oglądać do uroczystości Trzech Króli. Fot. Jarosław Myśliwski
30.12.2019

Do szopki w Strzybnicy

W Strzybnicy od kilkunastu lat na Boże Narodzenie przygotowywana jest żywa szopka.

– Betlejkę można oglądać do 6 stycznia w niedziele i święta po każdej mszy. Grupy mogą się również umówić na zwiedzanie, tel. 607-875-708 – mówi Józef Paś, autor rzeźb z szopki w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Strzybnicy. Są to naturalnej wielkości figury Dzieciątka, Józefa i Maryi, aniołów, pasterzy i trzech króli.

Na szopkę składa się także zwierzęca zagroda, w której są: byk, kucyk, dwie kozy, barany, gołębie, gęsi i papugi. Obok pokazano dawne sprzęty rolnicze i domowe, z których na szczególną uwagę zasługują ręczna pralka i chomąto dla krowy.

W budowę szopki zaangażowali się: Józef Paś, Franciszek Lukoszek, Jan Panońko, Bonifacy Tyrała, Ireneusz Joszonek, Antoni Wróbel, Krzysztof Huniak i Józef Łysik.

Nagrany w ubiegłym roku film na temat szopki można znaleźć tutaj.

 (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 51/2019 z 30.12.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.