• Tarnowskie Góry wydarzą ponad 1 mln 150 tys. zł na ograniczenie niskiej emisji.
    Tarnowskie Góry wydarzą ponad 1 mln 150 tys. zł na ograniczenie niskiej emisji.
26.08.2015

Dobrze wykorzystane umorzenie

Miastu Tarnowskie Góry została umorzona kwota 1 mln 166 tys. zł. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Umorzenie dotyczy pożyczki, którą Tarnowskie Góry otrzymały na modernizację źródeł  ciepła w budynkach indywidualnych w ramach III etapu programu ograniczenia niskiej emisji.

- Cieszy to, że miasto wykorzysta te pieniądze na dalsze ograniczanie niskiej emisji. To dobry kierunek, gdy pieniądze trafiają do ludzi, by zachęcać ich do działań proekologicznych - mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

18 maja rozpoczął się nabór "Wniosków o udzielenie dotacji celowej do wykonania termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego". Wsparcie może osiągnąć nawet 18,9 tys. zł. — Maksymalna kwota dotacji to 70 proc. kosztów kwalifikowanych robót, a suma dofinansowania, zależnie od rodzaju prac, może osiągnąć od 7 do 18,9 tys. zł wynikających z zatwierdzonego kosztorysu — mówi Katarzyna Majsterek z Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Na co można otrzymać dofinansowanie? Po pierwsze na wymianę źródła ciepła na ekologiczne. Rozumie się przez to: zabudowę odpowiedniego kotła węglowego, węzła cieplnego np. przyłączenie do sieci ciepłowniczej, kotła na biomasę, pompy ciepła lub kotła gazowego. Dotacja wynosi do 8,4 tys. zł. Drugi rodzaj inwestycji to ocieplenie budynku, na który można otrzymać do 10,5 tys. zł.

O dofinansowanie mogą starać się wszyscy mieszkańcy Tarnowskich Gór. Natomiast o wsparcie na zabudowę węzła cieplnego przy przyłączeniu się do sieci ciepłowniczej mogą wnioskować mieszkańcy ulic: Czereśniowej wraz z ulicami bocznymi oraz Norweskiej, Węgierskiej, Fińskiej, Wyszyńskiego, Bałkańskiej, Pyskowickiej, Skrzypczyka, Bończyka, Tatrzańskiej, Pogodnej, Zacisznej, Kochanowskiego, św. Jana, Szopena, Sawina, Siewierskiej oraz od Skrzypczyka wzdłuż sieci do Parku Wodnego. Możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej uzależniona jest od uzyskania warunków technicznych od gestora sieci, tj. Veolii Tarnowskie Góry Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Zagórskiej 173.

— Regulamin udzielania dotacji oraz wnioski dostępne są w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 2, jak również na stronie internetowej miasta www.tarnowskiegory.pl w zakładce "ochrona środowiska". Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 2. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek. O dofinansowanie mogą starać się tylko osoby posiadające tytuł prawny do budynku — informuje Katarzyna Majsterek.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 2, II p., pok. 68, tel. 32-393-36-92 oraz operator tel. 600-243-782 lub 504-218-836, www.niskaemisja.ekoscan.pl.

Na akcję przewidzianych jest 1,16 mln zł, czyli cała kwota pochodząca z umorzenia części pożyczki zaciągniętej przez Tarnowskie Góry w WFOŚiGW na program ograniczenia niskiej emisji.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.