•  Stanisław Markowski, autor "Kroniki Nakła Śląskiego 1945-2010", otrzymał nagrodę w dziedzinie kultury.
    Stanisław Markowski, autor "Kroniki Nakła Śląskiego 1945-2010", otrzymał nagrodę w dziedzinie kultury. Fot. Stanisław Markowski
11.10.2017

Doceniono Stanisława Markowskiego

Gracja to nagroda w dziedzinie kultury, którą od kilku lat przyznaje samorząd Świerklańca. W tym roku rada gminy wyróżniła w ten sposób Stanisława Markowskiego, autora “Kroniki Nakła Śląskiego 1945-2010”.

Grację wręczono podczas uroczystej sesji rady, która odbyła się 29 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Nakle Śląskim. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom Nakła Śląskiego, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji. Kronika zawiera najważniejsze wydarzenia z historii miejscowości. Dzięki niej została zachowana pamięć o ludziach, którzy tę historię tworzyli – mówił laureat.

Zbieranie materiałów do kroniki trwało trzy lata. Tekst został umieszczony na stronie internetowej, aby mieszkańcy mogli zgłaszać do niego swoje uwagi. Książka ukazała się w 2014 roku. Jak w rozmowie z nami przyznaje autor, była to już ostatnia chwila na napisanie kroniki. – Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, odwiedziłem wiele domów. Dzisiaj zdrowie by mi na to już nie pozwoliło – mówi.

Kandydaturę Stanisława Markowskiego do nagrody zaproponowało Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego. Autor publikacji otrzymał odlaną w brązie statuetkę Gracji oraz nagrodę pieniężną.

Sesja była również okazją do wręczenia stypendiów Wójta Gminy Świerklaniec dla uczniów wybitnie uzdolnionych w dziedzinach artystycznych. Wyróżnionych zostało siedmiu uczniów: Justyna Ptok – stypendium I stopnia kategoria muzyka klasyczna, Dariusz Podsiadło – stypendium II stopnia kategoria muzyka – instrumenty klawiszowe (keyboard), Sebastian Eliasz – stypendium II stopnia kategoria muzyka – instrumenty klawiszowe (keyboard), Agnieszka Kubica – stypendium II stopnia kategoria plastyka, muzyka, Oliwia Szczecina – stypendium II stopnia kategoria muzyka, Karolina Kubica – stypendium II stopnia kategoria muzyka – śpiew solowy, Marta Kubica – stypendium II stopnia kategoria muzyka – śpiew solowy.

Elżbieta Kulińska


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2017 z 10.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.