•  W czwartek w ubiegłym tygodniu prezes Andrzej Pilot wyjaśniał na zebraniu sołeckim w Świerklańcu ile można zyskać, przystępując do programu ograniczenia niskiej emisji.
    W czwartek w ubiegłym tygodniu prezes Andrzej Pilot wyjaśniał na zebraniu sołeckim w Świerklańcu ile można zyskać, przystępując do programu ograniczenia niskiej emisji. Fot. Archiwum
02.10.2017

Dołożą 7200 zł do zakupu nowego kotła

Zakładając, że ktoś zdecyduje się na kocioł warty 12 tys. zł, zapłaci za niego niecałe 5 tys. zł. Resztę pokryje gmina Świerklaniec, w której rusza program ograniczenia niskiej emisji.

– Jestem pod wrażeniem, że taka mała gmina chce realizować program ograniczenia niskiej emisji z takim rozmachem. Zostanie wymienionych 100 kotłów, a to poważne obciążenie dla gminnego budżetu – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dopłata do wymiany kotła będzie wynosiła 7200 zł, w tym 2000 zł dotacji, które gmina będzie mogła dać beneficjentom od razu, nie będzie to refundacja. Na kwotę 5200 zł do każdego kotła zostanie udzielona gminie pożyczka z funduszu, bardzo korzystnie oprocentowana i umarzalna do wysokości 45 proc.

Prezes Pilot chwali przygotowanie programu, wybór profesjonalnej firmy, która przeprowadzi program. Wnioski mieszkańców będą przyjmowane w październiku, wcześniej wypełniali ankiety.Widać, że zainteresowanie jest duże. To dobrze, bo ci, którzy nie są przekonani do wymiany kotłów do centralnego ogrzewania i tak będą z czasem musieli to zrobić. W czwartek w ubiegłym tygodniu prezes Andrzej Pilot wyjaśniał na zebraniu sołeckim w Świerklańcu wchodzące właśnie w życie przepisy dotyczące ograniczenia niskiej emisji. To uchwała antysmogowa i rozporządzenie ministra rozwoju podające jakość kotłów, które mogą być montowane. – W 2028 roku muszą zniknąć ostatnie kopciuchy – mówi Andrzej Pilot. – Dofinansowane mogą być tylko dobre kotły posiadające polskie certyfikaty. Koszt takiego urządzenia waha się od 9 do 12 tys. zł. Stąd ta ważna jest możliwość otrzymania dofinansowania.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 39/2017 z 03.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.