• Pomnikowy klon zwyczajny, rosnący przed szpitalem św. Kamila w Tarnowskich Górach.
    Pomnikowy klon zwyczajny, rosnący przed szpitalem św. Kamila w Tarnowskich Górach. Fot. Jarosław Myśliwski
06.10.2015

Dotacja na pomniki przyrody

Blisko 20 tys. zł otrzymały Tarnowskie Góry na ochronę 41 pomnikowych drzew. Dotację przyznał zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wkład własny gminy to 5166 zł.

— Stan fitosanitarny drzew – pomników przyrody - został oceniony w trakcie przeglądów, wykonanych wiosną tego roku przez pracownika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Zostały sporządzone protokoły, na podstawie których określono zakres koniecznych do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych w koronach drzew. Dodatkowo wyznaczono 34 drzewa do oznakowania tabliczką "pomnik przyrody" — powiedział Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Przeprowadzenie zaplanowanych zabiegów pielęgnacyjnych przyczyni się do ochrony drzew pomnikowych, zwiększenia odporności biologicznej, przedłużenia żywotności tych drzew i zachowania ich w krajobrazie miasta.

Wśród pomnikowych drzew są m.in.: klon rosnący w parku na Galgenbergu, 5 jesionów wyniosłych z Rybnej, 2 dęby szypułkowe rosnące przy drodze z Pniowca do Mikołeski, 11 dębów z remizy Dąbrowa, 17 dębów i olcha czarna z remizy Gizionka. — Prace pielęgnacyjne zostaną wykonane także na trzech wierzbach kruchych oraz gruszy pospolitej, liczącej w obwodzie 548 cm, a rosnących przy ul. Jagodowej. Ponieważ zmienił się wzór tabliczek z czerwonych na zielone, nowe zostaną zamontowane na 34 drzewach — mówi Alina Mężyk, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 40 z 06.10.2015

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.