•  Łukasz Garus i Jarosław Ślepaczuk przekonywali, żeby z drona, chociażby wypożyczonego, nie rezygnować.
     Łukasz Garus i Jarosław Ślepaczuk przekonywali, żeby z drona, chociażby wypożyczonego, nie rezygnować. Fot. Pixabay
03.01.2019

Dron kontra truciciele?

Radni Klubu Obywatelskiego w tarnogórskiej radzie miejskiej zaproponowali zarezerwowanie w budżecie pieniędzy na zakup drona do namierzania osób zatruwających powietrze. Ma to pomóc w walce ze smogiem.

– Na taki zakup trzeba zabezpieczyć 200 tys. zł – ostudziła szybko zapał radnych skarbnik miasta Janina Namysło. Jak powiedziała, Bytom kupił drona za 150 tys. zł i w tej kwocie poza urządzeniem mieści się analizator spalin, 5 komputerów z oprogramowaniem, przeszkolenie 5 pracowników. Na przeprowadzenie akcji dronem potrzeba zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego, muszą w niej uczestniczyć co najmniej trzy osoby. Musi być bezwietrzna pogoda, bez opadów, temperatura nie niższa niż – 10 st. C.

– Bytom nam chętnie drona pożyczy. Rozmawiałem już w tej sprawie – stwierdził burmistrz Arkadiusz Czech. – Ale trzeba mieć świadomość, że to bardziej straszak na trucicieli, niż środek do zapewnienia konkretnych efektów.

Łukasz Garus i Jarosław Ślepaczuk przekonywali, żeby z drona, chociażby wypożyczonego, nie rezygnować. – Brakuje nam narzędzi do ograniczenia największych trucicieli. Te czujniki, które są, to słaby argument – stwierdził radny Ślepaczuk. (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 1/2019 z 31.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.