•  Eko Patrol GIG to mobilne laboratorium, które umożliwia prowadzenie pomiarów jakości powietrza w zakresie emisji zanieczyszczeń. Zestaw badawczy składa się z samochodu elektrycznego wyposażonego w stację meteo i platformy pomiarow
     Eko Patrol GIG to mobilne laboratorium, które umożliwia prowadzenie pomiarów jakości powietrza w zakresie emisji zanieczyszczeń. Zestaw badawczy składa się z samochodu elektrycznego wyposażonego w stację meteo i platformy pomiarow Fot. Jarosław Myśliwski
16.01.2018

Dron namierzy kopcących

Tarnowskie Góry przystąpiły do pilotażowego projektu “Hajcujymy - nie trujymy”. Stan powietrza w mieście będzie monitorowany z drona Eko Patrolu GIG, a wyniki publikowane na internetowej, ogólnodostępnej mapie. Poza tym magistrat stara się o 20 mln zł na dotacje dla mieszkańców, które można wydać na odnawialne źródła energii.

– Projekt jest nastawiony przede wszystkim na uświadamianie, czym oddychamy, a nie na karanie. Przez dwa miesiące praktycznie na wszystkich ulicach Tarnowskich Gór pojawi się aparatura pomiarowa Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa, a wyniki badań będą bezpośrednio nanoszone na mapę zanieczyszczeń. Każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić w internecie, jakiej jakości jest powietrze w jego najbliższej okolicy czy każdym innym punkcie miasta – mówi Piotr Korab z tarnogórskiego magistratu.

W poniedziałek podpisano porozumienie w sprawie programu "Hajcujemy - nie trujemy". Dzięki niemu do Tarnowskich Gór trafił Eko Patrol GIG, opracowane niedawno mobilne laboratorium, które wyposażone jest w zainstalowaną pod dronem platformę z laserowymi miernikami stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmują: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla. Tarnogórzanie mieli możliwość obejrzenia urządzeń wczoraj, na rynku. Potem Eko Patrol GIG ruszył na ulice Tarnowskich Gór. Będzie prowadził pomiary do 15 marca.

Wprowadzenie w Tarnowskich Górach pilotażowego projektu jest możliwe dzięki podpisaniu porozumienia. Stronami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który zapewnił finansowanie akcji, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Regionalny Fundusz Ekorozwoju w Bielsku-Białej i Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

W ubiegłym tygodniu odbyły się także spotkania z mieszkańcami w sprawie dotacji na instalacje fotowoltaiczne, montaż pomp ciepła, paneli solarnych lub pieców na pelet. Tarnowskie Góry przystępują do projektu, w ramach którego mieszkańcy miasta będą mogli otrzymać do 85 proc. kosztów takich inwestycji. Do końca marca ma zostać złożony wniosek w sprawie pieniędzy z programu unijnego. Jeżeli zostanie zaakceptowany miasto będzie miało do rozdysponowania około 20 mln zł. Projekt pozwoli na modernizację 800 prywatnych gospodarstw domowych, a jego celem jest poprawa jakości powietrza.

Jarosław Myśliwski


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.