•  
      Fot. Archiwum UM
10.07.2019

Dwa miliony rozdane. Nie będzie powtórki głosowania

– Pracownicy biblioteki zbierali głosy od ludzi na ulicy i przekazywali je do urn, co jest niezgodne z regulaminem – napisała internautka. Kobieta ma uwagi do sposobu głosowania nad propozycjami do piekarskiego budżetu obywatelskiego.

Chodzi o projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej i 1 mln 155 tys. zł na modernizację i doposażenie placówki i jej filii. Internautka przyznaje, że sama głosowała za projektem dla MBP, ale uważa, że każdy powinien osobiście wrzucić głos do urny, a nie przez pośredników.

– Na bieżąco reagowaliśmy na wszystkie zgłoszone przypadki zbierania wypełnionych kart przez projektodawców. Problem nie dotyczył jedynie biblioteki. W każdej z tych sytuacji mówiliśmy autorom projektów, aby jak najszybciej zakończyli tego typu działanie – informuje Damian Safader, koordynator budżetu obywatelskiego.

Dodaje jednak, że nie ma mowy o złamaniu regulaminu głosowania. – Zarówno uchwała rady miasta, jak i zarządzenia prezydenta miasta nie zabraniają wprost zbierania wypełnionych kart – zaznacza. Nie będzie więc powtórki głosowania. Do tego projekt biblioteki wygrał z dużą przewagą głosów.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego pójdą m.in. na sprzęt multimedialny i informatyczny, książki i audiobooki, atrakcyjne wyposażenie oddziałów dla dzieci.

W sumie do podziału w budżecie obywatelskim były 2 mln zł. Drugi na liście z największą liczbą głosów znalazł się projekt stworzenia w mieście centrum aktywności. Dostał prawie 800 tys. zł. I to oznacza, że na dwa zadania pójdzie większość obywatelskiej kasy. Zgodnie z regulaminem dofinansowanie dostaną jeszcze projekty zajmujące dalsze lokaty, ale z niewielkimi przedsięwzięciami, na które starczy to, co zostało z 2 mln zł. Są to domki dla jeży i dla kotów wolno żyjących oraz projekt dedykowany sportom wodnym.

W sumie oddano 8867 głosów na 42 projekty, 4110 głosów w sposób tradycyjny, na papierze, a 4757 – za pośrednictwem strony internetowej. O podziale budżetu obywatelskiego zdecydowało 17,1 proc. mieszkańców.

Agnieszka Reczkin

Torby i walizki - sprawdź na Ceneo.pl


Artykuł ukazał się w GWARKU 27/2019 z 09.07.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.