•  
  •   Fot. Archiwum GOK
  28.02.2020

  Dwie dekady konkursu żywego słowa

  W tym roku odbyła się 20. edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. Szkolna impreza po dwóch dekadach może pochwalić się gronem laureatów, którzy odnieśli potem artystyczne sukcesy. Są wśród nich m.in. Paweł Klica, który dziś współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim i Magdalena Janoszka z zespołu Frele.

  Konkurs wymyśliły i od lat organizują polonistki: Anna Rogala-Goj i Eleonora Krywalska. Pracowały w Gimnazjum w Brynku i ta placówka była kolebką imprezy. – Mimo że z mapy edukacyjnej zniknęły gimnazja, a my pracujemy już różnych szkołach, to konkurs trwa nadal – podkreśla Anna Rogala-Goj.

  Jubileuszowa edycja odbyła się 21 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Tworogu. Była okazją do podsumowań i wspomnień. Konkursowi towarzyszyła wystawa fotografii z dwudziestoletniej historii, pamiątkowy folder oraz wystąpienie Pawła Klicy, dawnego laureata, który przybliżył uczestnikom najciekawsze zjawiska teatralne we współczesnym teatrze. – Paweł Klica ukończył reżyserię w The Royal Central School of Speech and Drama w Londynie. W wieku 26 lat został dyrektorem Teatru Dormana w Będzinie, jest współpracownikiem wybitnego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie. Śmiem twierdzić, że konkurs przez lata rozbudzał humanistyczne zainteresowania uczestników, a nawet zmienił życiową drogę niektórych z nich – zaznacza Anna Rogala-Goj.

  Wśród innych laureatów jest także Martyna Ecler-Pasku – slawistka, poetka, tłumaczka i nauczyciel akademicki, Szymon Owczarek, student Akademii Teatralnej w Warszawie i dobrze zapowiadający się aktor oraz Magdalena Janoszka, absolwentka Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach i wokalistka zespołu Frele. Jest też wielu polonistów i pracowników instytucji kultury.

  W 20. edycji wzięło udział prawie 70 uczniów. Młodzi recytatorzy oceniani byli m.in. przez Pawła Klicę, Danutę Owczarek ze Studia Aktorskiego Art-Play w Katowicach oraz dyrektor GOK-u Grażynę Chmiel.

  W kategorii klas I-III pierwsze miejsca zdobyły ex aequo Magdalena Falińska (SP nr 9 w Tarnowskich Górach) oraz Maja Grzybek (SP w Wojsce), II – Emilia Bosz i Hanna Openchowska (obie SP w Boruszowicach), III – Milena Ziaja (SP w Tworogu) i Błażej Płonka (Wojska). Wyróżnienia otrzymały: Martyna Musik i Emilia Kowoll (obie Tworóg).

  W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsca zajęli: Paul Minor (Salezjańskiego Zespół Szkół w Tarnowskich Górach) i Grzegorz Figuła (SP nr 16 w Tarnowskich Górach), II – Emilia Łysik, III – Tomasz Ochocki (SP nr 13 w Tarnowskich Górach). Wyróżnienia otrzymali: Julia Wyrwas (SP nr 5 w Tarnowskich Górach), Ksawery Króliczewski (SP nr 3 w Tarnowskich Górach) oraz Amelia Augustyn (SP nr 4 w Lublińcu).

  W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Furtok (SP nr 1 w Radzionkowie), II – Lena Pazdyga (SP nr 1 w Krupskim Młynie), III – Julia Fajer (SP nr 5 w Tarnowskich Górach). Wyróżnienia: Igor Nieradzik (SP nr 15 w Tarnowskich Górach), Eliza Machoń (SP nr 1 w Radzionkowie), Natalia Kosma i Emilia Spojda (obie Tworóg).

  Alicja Jurasz


  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.