23.11.2016

Dystrybutor z systemem uzdatniania

W najbliższych dniach powinny zostać ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu na dofinansowanie utworzenia zielonych pracowni. Tymczasem zupełnie niedawno otwarto taką pracownię w Szkole Podstawowej nr 15 w Tarnowskich Górach.

Konkurs na utworzenie ekopracowni, które wpłyną na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jest dwuetapowy: pierwszy na projekt pracowni, drugi już na realizację. Biorąc udział w obu, można było dostać całą kwotę potrzebną na opracowanie projektu, adaptację pomieszczeń, zakup potrzebnego wyposażenia i urządzenie pracowni.

W poprzedniej edycji wśród autorów najlepszych projektów byli: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim (otrzymała 6,5 tys. zł), Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowskich Górach (7,7 tys. zł), Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Kaletach (2,4 tys. zł). Z 53 złożonych wniosków na realizację projektów, dofinansowanie uzyskały 24, w tym: SP nr 15 w Tarnowskich Górach – 37 600 zł, SP nr 1 w Miasteczku Śląskim – 29 800 zł, PSP nr 1 w Kaletach – 13 100 zł, SP im. Powstańców Śląskich w Tworogu – 32 000 zł.

Niedawno otwarto zieloną pracownię w SP 15. Urządzono ją w gruntownie wyremontowanym pomieszczeniu i wyposażono m.in. w tablicę interaktywną, laptop i inny sprzęt elektroniczny, multimedialne pomoce naukowe np. atlas, program "Na ratunek planecie".

Ciekawostką jest dystrybutor wody pitnej z systemem uzdatniania wody z filtrami węglowymi. W sumie zielona pracownia kosztowała 51,5 tys. zł. Dotacja z funduszu przekroczyła 45 tys. zł. Swój udział finansowy w projekcie ma także miasto – mówi Andrzej Pilot, prezes katowickiego WFOŚiGW.

W drugiej edycji konkursu na projekty wśród laureatów znalazły się dwie szkoły z powiatu tarnogórskiego. Otrzymały dotację w wysokości 7,5 tys. zł. Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach przygotował projekt "Bio-Chemik". Zespół Szkół w Krupskim Młynie otrzymał nagrodę za projekt "Ziemia – wspólnota wszystkich istot".

Konkurs na realizację projektów jeszcze nie został rozstrzygnięty. – W tej edycji była bardzo duża konkurencja. Zgłoszono bardzo dużo projektów na wysokim poziomie i jury ma twardy orzech do zgryzienia – mówi prezes Pilot.

Bardzo duże szanse na zdobycie dotacji mają zwycięzcy pierwszego konkursu, na projekty. (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 47 z 22.11.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.