•  Ciepło z sieci oznacza pożegnanie z dymiącym kominem.
     Ciepło z sieci oznacza pożegnanie z dymiącym kominem. Fot. Agnieszka Reczkin
20.10.2019

Ekologiczne ciepło w Miasteczku Śląskim. Trwa rozstrzyganie przetargu

Veolia Południe rozbudowuje sieć ciepłowniczą w Miasteczku Śląskim. Efekt ekologiczny będzie podwójny. Znikną stare piece węglowe, a do tego do ogrzewania wykorzystane zostanie ciepło odpadowe z huty cynku.

Veolia Południe na rozbudowę sieci ciepłowniczej w Miasteczku Śląskim pozyskała ponad 16 mln zł z Unii Europejskiej. Zaangażowany w to jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Początkowo za darmo do sieci mieli być podłączeni mieszkańcy Miasteczka Śląskiego oraz Żyglina i Żyglinka.

W projekcie zakładano, że chęć przyłączenia się do sieci wyrazi ok. 280 mieszkańców Żyglina i Żyglinka. Okazało się jednak, że deklaracje złożyło tylko 90. Żyglin i Żyglinek zostały więc wyłączone z projektu.

Oznacza to zmianę zakresu projektu i dofinansowania. Na razie nie wiadomo, czy zgodzi się na to Ministerstwo Energii i WFOŚ. Zenon Chyra, prezes Veolii Południe szacuje, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca roku. Jednocześnie już wcześniej w rozmowie z nami zapowiedział, że gdyby nie udało się pozyskać dofinansowania na mniejszą inwestycję, to firma będzie podłączać mieszkańców we własnym zakresie. Jednak tylko tych, którzy mieszkają wystarczająco blisko istniejącej sieci.

Kolejny kłopot, który pojawił się podczas realizacji ekologicznej inwestycji, to znalezienie wykonawcy podłączeń do sieci budynków przy ponad 20 ulicach w Miasteczku Śląskim. Nie udało się rozstrzygnąć dwóch przetargów. Oferenci zaproponowali za wysokie ceny.

W ubiegłym tygodniu trwało rozpatrywanie ofert, które zgłoszono do trzeciego przetargu. Jak informuje prezes Chyra, tym razem ceny są niższe niż poprzednio. Jednak dopóki nie będzie znane rozstrzygnięcie, nie chce mówić o konkretnych kwotach. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, prace przyłączeniowe rozpoczną się w przyszłym roku.

Inwestycja przyniesie podwójną korzyść ekologiczną. Z jednej strony miasteczkowianie pozbędą się starych pieców węglowych i przejdą na zdecydowanie bardziej przyjazną środowisku sieć ciepłowniczą. Z drugiej strony Veolia Południe wykorzystuje ciepło odpadowe z Huty Cynku "Miasteczko Ślaskie".

Jeżeli chodzi o mieszkańców Żyglina i Żyglinka, to część miejskich radnych postuluje, by gmina wsparła finansowo tych, którzy jednak zdecydują się przejść na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Wskazują na dotacje z budżetu miasta na podłączenie do sieci.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 42/2019 z 22.10.2019

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.