• W obszarze dawnej kopalni Verona istnieje wśród lasu rozległa polana, na której kiedyś stały kopalniane budowle. Dziś pozostały tylko porośnięte trawą hałdy, obwałowany kanał.
    W obszarze dawnej kopalni Verona istnieje wśród lasu rozległa polana, na której kiedyś stały kopalniane budowle. Dziś pozostały tylko porośnięte trawą hałdy, obwałowany kanał. Fot. Mieczysław Filak
08.03.2019

Fałszywe srebro

Na początku XVI w. tutejsze górnictwo koncentrowało się tylko na wydobyciu galeny, w której kusiło srebro. Górnicy natykali się w podziemiach też na galman, rudę cynku, ale odrzucali go wtedy z pogardą. Cynk jako osobny metal nie był wówczas w Europie znany, chociaż odkładał się na ściankach pieców hutniczych podczas wytopu ołowiu z galeny i nazywany był fałszywym srebrem. Wiedziano, że topiąc galman z miedzią, można uzyskać mosiądz, stop twardszy od brązu.

Nie wiadomo, dlaczego ta wiedza do tarnogórskich gwarków nie dotarła i dopiero w II połowie XVI w. tutejszy galman stał się towarem eksportowanym do ośrodków hutniczych fabrykujących mosiądz. Trwało to do wojny 30-letniej (1618-1648).

Na początku XVIII w.…


Artykuł ukazał się w GWARKU 10./2019 z 05.03.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.