• - Ślązacy z Opola nie rozumieją gwary spod Cieszyna i odwrotnie. Jeżeli język śląski powstanie, to będzie to trwało latami. Nie załatwi tego żaden dekret, jak się niektórym wydaje - powiedziała autorka multibooka
    - Ślązacy z Opola nie rozumieją gwary spod Cieszyna i odwrotnie. Jeżeli język śląski powstanie, to będzie to trwało latami. Nie załatwi tego żaden dekret, jak się niektórym wydaje - powiedziała autorka multibooka Fot. Jarosław Myśliwski
16.04.2017

Felietony zagubione w eterze

– Ludzie chcieli słuchać tych felietonów, więc uznałam, że warto wydać zbiór, najlepiej z audiobookiem. Ale wtedy okazało się, że w radiu nie ma ani testów, ani nagrań. Wszystkie trzeba było nagrywać od nowa, a wcześniej jeszcze wystąpić do radia o licencję – opowiadała autorka Maria Pańczyk-Pozdziej.

W tarnogórskim muzeum odbyła się promocja książki "Zapisane w eterze. Mój Śląsk, moja Polska, moje radio". Książka wraz z audiobookiem to 60 felietonów, które można było usłyszeć na antenie Radia Katowice. Autorka dedykowała publikację wnuczce Andzi, "z którą, tak jak z Bogiem, całe życie się wadzę i której poświęcam ten bagaż trosk i przemyśleń".

– Przy wydaniu multibooka postawiłam na ludzi młodych, którzy nieźle dali mi w kość. Mikrofon wychwytywał każdy szelest, każde przewrócenie kartki, na jednym posiedzeniu nie dałam rady nagrać więcej niż pięć tekstów – mówiła autorka.

"Od lat namawiam ludzi wybitnych, ludzi niezwykłych, ludzi pozostawiających wyrazisty ślad na współczesności Śląska do pisania o ludziach, wydarzeniach, swoich doświadczeniach. To ślad, który dla naszych następców stanie się źródłem refleksji, zastanowienia, konfrontacji za i przeciw, by w końcu nobilitować myślenie w historii. Cieszę się niezmiernie, że właśnie Pani Maria podjęła trud opisania swoich doświadczeń" – napisał w recenzji prof. Jana Malicki. Prof. Jan Miodek stwierdził: "Czekałem na tę książkę".

Maria Pańczyk-Pozdziej napisała felietony o Śląsku, Ślązakach i naszej kulturze. Kilkanaście tekstów poświęconych jest Tarnowskim Górom i tarnogórzanom. Autorka nie unika też polityki, m.in jej sporu z działaczami Ruchu Autonomii Śląska. Tytuły niektórych felietonów mówią same za siebie: "Nie uczcie mnie śląskości", "Nie mieszać w śląskim kotle", "Roszczeniowa mniejszość śląska" czy "W...ć Marię Pańczyk z senatu". – Jestem w tej uprzywilejowanej sytuacji, że mnie już znikąd nie wyrzucą, nie zwolnią i nie dadzą wilczego biletu. Dlatego mogłam sobie w felietonach pozwolić na odwagę i powiedzieć, co myślę – stwierdziła na spotkaniu.

Tematem niektórych felietonów są znani ludzie: Gerard Cieślik, prof. Jan Motyczka czy Karl Dedecius. – Miałam zaszczyt poznać wielu ludzie znaczących i dlatego nie tak łatwo wydaję opinię o innych, ważę słowa. Można śmiało powiedzieć, że dzięki Karlowi Dedeciusowi Czesław Miłosz i Wisława Szymborska otrzymali Nagrodę Nobla. To on tłumaczył ich książki i dzięki niemu były znane w Europie Zachodniej. W domu miał wszystko polskie, nawet polska kucharka gotowała mu polskie potrawy – powiedziała Maria Pańczyk-Pozdziej. – Zapamiętałam też czułość z jaką mówił o swojej żonie Elwirze, która cierpiała ma kompletną demencję starczą. Powiedział: 70 lat żyjemy ze sobą razem, ale teraz ją najbardziej kocham.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 16/2017 z 18.04.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.