•  
      Fot. Archiwum UM
31.07.2019

Fundusz finansuje miniogrody botaniczne

Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Kaletach powstał miniogród botaniczny. Trzeci w mieście. Wszystkie utworzono dzięki wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W centrum Kalet na obszarze około 450 m kw. posadzono 350 krzewów ponad 30 różnych gatunków roślin. Nasadzenia wykonano w formie wysepek, aby umożliwić dzieciom swobodną obserwację przyrodniczą. Każdy gatunek roślin oznaczony został tabliczką z nazwą krzewu. Ogród botaniczny to doskonała baza do prowadzenia zajęć jako element "żywej lekcji przyrody". Całość zadania oszacowana została na ponad 13 tys. zł, z czego dotację w wysokości 10 tys. zł przekazał WFOŚiGW w Katowicach.

W ubiegłych latach podobne ogródki powstały przy Miejskim Przedszkolu przy ul. Brzechwy w Kaletach oraz przy Zespole Szkół i Przedszkola w Miotku. Tam na obszarze około 520 m kw. posadzono 380 krzewów z prawie 40 gatunków. Podobnie jak w Kaletach utworzono wysepki ułatwiające obserwację przyrodniczą. Miniogórd ułatwia dzieciom naukę rozpoznawania i pielęgnowania roślin oraz dbanie o środowisko lokalne. Koszt założenia ogrodu to ponad 18 tys. zł, z czego prawie 14,5 tys. zł stanowiło dofinansowanie WFOŚiGW w Katowicach.

Rok wcześniej ogród powstał przy Miejskim Przedszkolu przy ul. Brzechwy w Kaletach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł przedsięwzięcie kwotą 3 600 zł. Cały koszt to 4 800 zł. Na powierzchni około 200 m kw. posadzono 140 krzewów różnych gatunków. Liściaste, iglaste, płożące oraz rosnące pionowo zostały tak dobrane, aby kwitły i owocowały w różnych porach roku. "Utworzenie miniogrodu botanicznego przy przedszkolu będzie najlepszym sposobem zachęcania dzieci do obserwacji i eksperymentowania" – uzasadnili wnioskodawcy. Dofinansowanie obejmowało również stworzenie programu edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym "Piękny może być świat wokół nas".

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 30/2019 z 30.07.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.